Národní park Gran Paradiso – ráj pro milovníky přírody
Italský národní park Gran Paradiso je jakýmsi živoucím přírodním muzeem, které je díky rozmanitému geologickému prostředí a šíře nadmořských výšek a klimatických zón domovem mnoha živočišných a rostlinných druhů. Poměrně často se zde můžete setkat s kozorožcem se silnými rohy, který je také symbolem celého národního parku. Při troše štěstí však můžete spatřit také hranostaje (v zimních měsících s čistě bílou kožešinou), orly, kamzíky či sviště. Z řad rostlinných druhů jsou v parku nejvíce zastoupeny modříny, dále pak smrky, borovice limba a jedle bělokoré. V nižších polohách rostou také listnaté stromy jako například javory, lípy a duby. V jarních a letních měsících jsou samozřejmostí taktéž květy porostlé pastviny.
Vznik národního parku
Národní park Gran Paradiso, který se rozprostírá na více než 1300 kilometrech čtverečních v srdci Itálie, je opravdovou perlou přírodního bohatství a rozmanitosti. Jeho historie je úzce spjata s panovníkem Viktorem Emanuelem II. Savojským, jenž svou předvídavostí a vášní pro lov zachránil pro budoucí generace mnohé druhy zvířat, které byly na pokraji vyhynutí. Založení první přírodní rezervace v roce 1856 bylo klíčovým krokem k ochraně těchto úchvatných oblastí a ohrožených zvířat. Nakonec z této rezervace vznikl v roce 1922 první italský národní park.
Gran Paradiso a více než 700 km turistických tras
Nad národním parkem se tyčí stejnojmenná hora Gran Paradiso ve výšce 4061 m n. m. Jedná se tak o jedinou ryze italskou „čtyřtisícovku“, jelikož Mont Blanc, nejvyšší hora Itálie, patří z poloviny Francii. Nádherný výhled na tuto horu nabízí například turistická trasa vedoucí z vesničky Introd do Orvielles, kterou ujdete zhruba za 3 hodiny. Není to však jediná cesta vhodná pro pěší turistiku. Gran Paradiso je totiž sítí více než 700 kilometrů turistických tras, které nabízejí nejen sportovní výzvy, ale i nezapomenutelné zážitky v srdci nedotčené přírody. Příroda zde však může být nevyzpytatelná, a tak i v letních měsících počítejte s tím, že se můžete setkat se sněhovou pokrývkou na některých z cest.
Fotografické tipy: Kde v Gran Paradiso pořídit nejlepší snímky
Začíná-li váš den v národním parku Gran Paradiso s prvními slunečními paprsky, doporučuji vydat se na vrchol Colle Nivolet. Toto místo nabízí rozsáhlé výhledy na okolní štíty, které se odrážejí v zrcadle horských jezer, jež v ranním světle vytvářejí dokonalé kompozice pro každého fotografa. Pro unikátní záběry místní divoké fauny se pak vydejte k oblasti zvané Valnontey. Zde se při troše štěstí můžete setkat s kamzíky nebo zachytit let orlů, kteří hrdě křižují oblohu. V neposlední řadě bych vám ráda doporučila vyhlídkové místo Pontese, odkud horská panoramata vypadají, jako by byla vystřižená z fantazijního světa
Kulinářské a kulturní lahůdky
Národní park Gran Paradiso je nejen královstvím flóry a fauny, ale také místem, kde můžete ochutnat bohatství místních kulinářských specialit. Neodmyslitelnou součástí gastronomického zážitku je místní med a sýr, jejichž chuťové nuance vás přenesou do samotného srdce těchto hor. Pro milovníky botaniky je zde pak přístupná botanická zahrada Paradisave Valnontey, kde lze obdivovat více než tisícovku druhů horských rostlin. A pokud hledáte nevšední zážitek, přespání v horských chatách rifugi vám umožní pozorovat divokou faunu v jejích nejpřirozenějších podmínkách.
Udržitelný turismus v parku Gran Paradiso
Jak jsme již zmínili v našem cestovatelském slovníku, ekoturismus je klíčový pro harmonický vztah mezi turistikou a ochranou přírody. Národní park Gran Paradiso je pak ukázkovým příkladem, jak efektivně spojit turismus s ochranou přírody. Park totiž zavedl řadu opatření pro udržitelnou turistiku, jako je regulace přístupu vozidel k omezení emisí a ochraně klidu divoké zvěře. Turistické stezky jsou navrženy tak, aby minimalizovaly erozi půdy a narušení habitatu. K tomu park nabízí informační programy pro návštěvníky, které zdůrazňují význam ochrany místní flóry a fauny a podporují pozorování zvířat bez jejich rušení.