Putování po chorvatské Dalmácii: od Zadaru přes Kornati
Mezi nejoblíbenější turistické zahraniční destinace již tradičně patří Chorvatsko. Skoro by se zdálo, že v této zemi již není co objevovat. Opak je však pravdou. Společně se v článku vydáme na putování po severní Dalmácii, ukážeme vám zátoky, které vás zlákají ke koupání, a projdeme si malá dalmatská městečka, jež by vám neměla uniknout.
První zastávka: Ostrov Vir
Ačkoliv se jedná o ostrov, Vir je velmi snadno přístupný. Stačí přejet moderní most spojující Vir s poloostrovem Privlaka: žádná cesta trajektem není třeba.
Celý ostrov si můžete prohlédnout, pokud vyjdete na jeho nejvyšší kopec Bandire (112 m). Z něj spatříte, jak se ostrov vlní a vybíhá do moře. Za pozornost také stojí benátská pevnost Kaštelina, historický relikt z 16. století, který sloužil jako obrana proti nepřátelům. U pevnosti si můžete odpočinout na přilehlé pláži Sapavač s borovicemi, jež nabízí vítaný stín.
Zcela jistě také navštivte kouzelnou část ostrova, která se od svého okolí liší rudě zbarevnou pláží i skalami: Crvena Zemlja (tedy Červená Země). Na pobřeží sice není mnoho místa, jedná se jen o úzké přírodní pláže, ale sledovat západ slunce právě tady, zatímco příroda okolo vás červeně žhne, je nezapomenutelný zážitek.
Druhá zastávka: Zadar
Do centra města se dostanete jednou ze dvou historických bran z 16. století. Pak už budete vtaženi do úzkých uliček Zadaru a budete si moci prohlédnout typickou dalmáckou architekturu, například hned na Narodni trg, maličkém náměstí s kavárnami a restauracemi.
Monumentální románské budovy, jež máme s tímto přístavním městem spojenou, jsou kostel sv. Donáta z 9. století a katedrála sv. Anastázie. Do věže zvonice katedrály (vstupné 15 kun) můžete vystoupat a získat tak výhled na srdce severní Dalmácie a Jadranské moře.
S prázdným žaludkem můžete navštívit vyhlášené zadarské trhy (adresa: Ul. pod bedemom 1/A), kde od místních seženete (nejen) čerstvé ovoce, zeleniny, ryby, mořské plody, ale třeba i domácí olivový olej.
Svůj den v Zadaru ukončete opět se západem slunce, tentokrát rovnou s jeho Pozdravem. Jedná se o uměleckou instalaci se solárními panely, která se po setmění rozehraje barvami. Kulisou vám pak bude zpěv moře díky Mořským varhannům, kamenným schodům s píšťalami vydávající pískavé zvuky, zatímco do nich narážejí vlny.
Třetí zastávka: Sukošan a Bibinje
Sukošan je malá vesnička, která je proslulá zejména svým obrovským jachtařským přístavem Marina Dalmacija. Naleznete zde ale i malebné kamenité pláže s pozvolným vstupem do moře a slaměné slunečníky, pod nimiž se můžete ukrýt před spalujícím horkem.
Podobně malebná vesnička se nazývá Bibinje. Právě zde hledejte ubytování, pokud preferujete menší apartmány nebo penziony. V Bibinje si zajděte na večeři do Konoba u Ribara, dočkáte se výtečného jídla a dechberoucího výhledu, který se prostě v Chorvatsku neomrzí.
Čtvrtá zastávka: Národní park Kornati
Do putování po severní Dalmácii patří také návštěva alespoň jednoho z národních parků. Kornati neboli 89 opuštěných ostrůvků, na kterých bují život nedotčený přírodou – přes rok tu totiž pobývá jen několik domorodých obyvatel. Naleznete zde proto nedotčená pobřeží a moře pod vámi bude hrát odstíny tyrkysové a smaragdové.
Jeho návštěvu na výletní lodi vám budou nepochybně nabízet na každém kroku na Zadaru. Pokud máte možnost vyjet na Kornati soukromě na plachetnici či loďce (ať už vaší, či vypůjčené), rozhodně neváhejte. Vstup je sice zpoplatněn podle délky lodi, ale budete si moci podle své libosti kdekoliv zakotvit a užívat si klid a nerušenou pohodu. Velmi snadno tak nabydete dojmu, že se v Jadranu koupete vlastně sami.
Poslední zastavení a zajímavost na konec: Bunkr Jastog
Kousek historie se můžete dopřát na ostrově Vis, který do devadesátých let sloužil jako vojenská základna pro jugoslávskou armádu a byl nepřístupný veřejnosti. Jeden pozůstatků po armádě je bunkr Jastog v zátoce Parja (původně tedy pro ponorky), kde dnes na noc kotví soukromé plachetnice či lodě. Podobných bunkrů a tunelů je na ostrově celá řada.
Doprava: Hurá na cestu!
Pokud jste už přesvědčeni, že se vydáte na putování po severní Dalmácii, přečtěte si také článek, jak se připravit na cestu autem.