Cesta do Chorvatska autem má svoje kouzlo – jste pánem času, můžete se kdykoliv zastavit a nepotřebujete řešit limity zavazadel. Ale s tím přichází i odpovědnost – především za technický stav auta a povinnou výbavu, kterou po vás může místní policie vyžadovat.
Povinná výbava auta v Chorvatsku
- Výstražný trojúhelník – Patří do každého auta – pokud vezete přívěs, musíte mít dva.
- Reflexní vesta – Povinná pouze pro řidiče. Ideálně mějte jednu vestu pro každého pasažéra.
- Autolékárnička – Povinná. Zkontrolujte si datum expirace a obsah podle místních předpisů.
- Náhradní žárovky – V kufru je musíte mít, pokud nemáte LED nebo xenony. Policie to občas opravdu kontroluje.
- Denní svícení – U osobních aut povinné jen v zimním období (od konce října do konce března). Motorky ale musí svítit celoročně.
Než vyrazíte, zjistěte si i pravidla pro ostatní země po cestě – třeba v Rakousku nebo Slovinsku se povinná výbava může lišit.
Zimní výbava
V Chorvatsku nejsou zimní pneumatiky povinné, ale pouze doporučené. V zimním období musíte mít v autě sněhové řetězy a lopatu. Řetězy je nutné nasadit, jakmile napadne víc než 5 centimetrů sněhu nebo se silnice pokryje ledem.
Co si připravit pro děti
Děti mladší 12 let nesmí sedět na předním sedadle – jedinou výjimkou jsou miminka do 2 let v tzv. vajíčku, otočeném proti směru jízdy a s vypnutým airbagem. Vzadu je pak nutná autosedačka nebo podsedák podle věku a výšky dítěte.
- Děti do 5 let: pouze v autosedačce, vzadu
- 5 až 12 let: na podsedáku, také vzadu
- Pod 12 let: nesmí sedět vepředu vůbec
Důležité doklady
- Platný řidičský průkaz
- Technický průkaz
- Zelenou kartu (platné povinné ručení)
- Euroformulář pro záznam nehody (ideálně v češtině a angličtině)
Rychlostní limity v Chorvatsku
- v obci: 50 km/h
- mimo obec: 90 km/h
- na rychlostních silnicích: 110 km/h
- na dálnici: 130 km/h
Alkohol za volantem
Chorvatsku platí limit 0,5 ‰ alkoholu pro běžné řidiče, ale pro začátečníky do 24 let a profesionály je tolerance nulová. I tak ale doporučujeme řídit raději úplně střízliví – při nehodě pod vlivem totiž můžete mít problém nejen s policií, ale i s pojišťovnou, která kvůli alkoholu nemusí plnění vůbec vyplatit.
Co se hodí přibalit
Jsou věci, které vám nikdo nenařizuje – ale když je budete mít, dost si ulehčíte život:
- Startovací kabely nebo powerbanka na startování
- Malý hasicí přístroj
- Pracovní rukavice a baterka
- Powerbanka a nabíječka do auta
- Offline mapy – někdy signál nestačí
Pozor na únavu za volantem
Chorvatská policie může řidiči při viditelné únavě zadržet řidičák – zvlášť pokud jede bez přestávky celou noc. Krátká pauza nebo přespání po cestě může ušetřit spoustu starostí. Únava za volantem je totiž častý důvod nehod.
Tip na závěr
Pokud si chcete předem naplánovat trasu, zkontrolovat ceny mýtného nebo dopravní situaci na dálnicích, mrkněte na oficiální mapový portál chorvatských dálnic: karta.hac.hr/map
Shrnutí
Než vyrazíte, zkontrolujte si nejen výbavu, ale i samotné auto – světla, brzdy, pneumatiky i to, že máte v kufru všechno důležité. Chorvatsko je krásné, ale když se něco pokazí po cestě, bude vás víc zajímat, jestli najdete reflexní vestu, než kde sehnat zmrzlinu. 😊
Mohlo by vás zajímat