Buckinghamský palác: největší královská pracovna na světě

4 min

Buckinghamský palác není jen oficiální rezidencí britského panovníka; je to také největší královská pracovna na světě. Tento architektonický skvost slouží jednak jako domov pro krále Karla III., jednak jako místo konání státních ceremoniíudálostí pořádaných královským dvorem. Kromě své politické a sociální role se palác pyšní také statutem jedné z hlavních turistických atrakcí, a stává se centrem britského národního ducha v momentech radosti i v krizových obdobích.

Výměna stráží

Historie Buckinghamského paláce

Na místě, kde dnes stojí Buckinghamský palác, původně stál Goring House, postaven v roce 1633 pro lorda Goringa. Skutečným základem dnešního paláce se však stal dům vybudovaný v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu a Normanby.

Transformaci z domu na palác nakonec inicioval král Jiří IV., který pro tento účel pověřil architekta Johna Nashe. Rekonstrukce paláce si vyžádala obrovské finanční prostředky, a to celkem 700 tisíc liber, čemuž napomohlo i použití extravagantních prvků jako například 500 bloků žilkového carrarského mramoru. Status královského sídla pak Buckinghamský palác získal až s nástupem královny Viktorie na britský trůn.

Buckinghamský palác: největší královská pracovna na světě
Pomník královny Viktorie před Buckinghamským palácem

Buckinghamský palác: otevírací doba a ceny vstupného


Státní komnaty Buckinghamského paláce byly poprvé otevřeny široké veřejnosti po ničivém požáru Winsdorského hradu v roce 1992, s cílem využít výnosy z vstupného na financování jeho rozsáhlých oprav. Dnes lze palác navštívit v období od 11. července do 29. září, s detaily cen vstupenek uvedenými v tabulce níže:

Cena za lístek zakoupený v předstihuCena na místě
dospělí£32£35
mladiství (18-24 let)£20,50£22,50
děti (5-17 let)£16£17,50
děti do 5 letzdarmazdarma
lidé se zdravotním postižením£16£17,50
Buckinghamský palác: ceny vstupenek pro rok 2024

Střídání stráží

Doporučuji si naplánovat vaši návštěvu Buckinghamského paláce tak, abyste měli příležitost sledovat střídání stráží, které se odehrává vždy v 11 hodin. Tento ceremoniál královské stráže se v období od června do července koná každý den, zatímco od srpna do května probíhá výměna pouze v pondělí, středu, pátekneděli. Pro ověření, zda se daný den střídání stráží skutečně koná, a pro zjištění dalších detailů, jako je hudební doprovod, určitě nezapomeňte navštívit následující odkaz.

Buckinghamský palác: největší královská pracovna na světě

Vlajka nad Buckinghamským palácem

Do tragického úmrtí Diany, princezny z Walesu, bylo v Buckinghamském paláci zvykem vyvěšovat jedinou vlajku – královskou standartu, která symbolizovala přítomnost panovníka. Po smrti princezny v roce 1997 došlo ke změně této tradice, a nyní je vlajka vyvěšena i v případech, kdy panovník v paláci není. Navíc, během státního smutku nebo v případě úmrtí člena královské rodiny se vlajka spouští na půl žerdi jako znak smutku a úcty.

Sdílejte článek

Mapa lokality

Doporučené články

Jihočeský kraj Jihočeský kraj

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou patří k nejnavštěvovanějším a nejobdivovanějším památkám v celé České republice. Díky pohádkovému vzhledu, bohaté historii a nádherným interiérům právem bývá označován za nejkrásnější zámek v zemi. Ať už sem míříte za kulturou, architekturou nebo odpočinkem, vsadím se, že vás Hluboká okouzlí. Historie zámku Hluboká: Od královského…

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, situovaný na rozlehlé ploše tří hektarů s více než 320 místnostmi, patří mezi nejvýznamnější historické památky v České republice. Jeho bohatá historie sahá až do raného středověku, přičemž svou architekturou a rozsáhlostí dominuje Jihočeskému kraji. Pojďme si něco říci o jeho…

Německo Německo

Neuschwanstein, pohádkový zámek v Německu

Když se řekne pohádkový zámek, mnohým z nás se okamžitě vybaví ikonický Neuschwanstein. Tento úchvatný zámek, který inspiroval Walta Disneyho k vytvoření hradu Spící královny, se tyčí v nádherném prostředí bavorských Alp, nedaleko hranic s Rakouskem. Zámek byl postavený v 19. století králem Ludvíkem II., sloužil jako jeho soukromé útočiště a dnes…

Rakousko Rakousko

Weitra – historické městečko s prvním pivovarem v Rakousku

Weitra, česky Vitoraz, je malebné městečko v srdci Waldviertlu nedaleko českých hranic. Čím se město vyznačuje především, je jeho pivovarnická historie. Ta sahá až do roku 1321, kdy habsburský král Friedrich der Schöne udělil občanům Weitry privilegium vyrábět a prodávat pivo jako jediným…