Výlet na Schafberg: Cesta vláčkem k úchvatným výhledům

Výlet na Schafberg: Cesta vláčkem k úchvatným výhledům

Schafberg, označovaný za jednu z nejkrásnějších hor ve spolkové zemi Salcbursko, vystupuje do výše 1783 metrů. Tato nadmořská výška sice nepřekračuje hranici třítisícových vrcholů, avšak Schafbergu to na kráse neubírá. Hora se totiž pyšní ohromujícími výhledy na okolní jezera Mondsee, Attersee a Wolfgangsee a nejstrmější ozubnicovou dráhou v celém Rakousku, která svými klikatými cestami přispívá k jedinečné atmosféře výstupu. Historické parní lokomotivy, které dodnes fungují, přidávají do této kombinace další vrstvu autentičnosti a ukazují, že minulost a přítomnost se na Schafbergu prolínají.

Historie parních vláčků

Parní vláčky se zde poprvé rozjely již v roce 1893, přičemž svou jízdu započaly po nejstrmější ozubnicové železnici v Rakousku. Tyto vláčky patří k nejstarším parním lokomotivám svého druhu, které stále plní svou funkci a jsou i přes nákladnou údržbu v provozu. Nicméně v současné době převzaly většinu náročné práce nové lokomotivy poháněné dieselovými motory.

Cesta na vrchol Schafbergu

V městečku St. Wolfgang nyní naleznete nově zrekonstruovanou dolní vlakovou stanici. Jestliže dorazíte autem, nejvhodnější parkovací plochy nabízejí parkoviště číslo 7 a 8, nacházející se přímo u dolní stanice. Je však důležité mít na paměti, že parkování zde není bezplatné, nýbrž je zpoplatněno částkou 10 € za den.

Na dolní stanici si budete moci pořídit jízdenky podle vašich preferencí. V určený čas pak nastoupíte do vláčku, který se vydá na necelých 6 kilometrů dlouhou trasu. Tento stroj dokáže šestikilometrovou vzdálenost překonat během přibližně 40 minut a za tuto dobu zdolá výškový rozdíl 1190 metrů.

TIP: Pro aktuální obsazenost vláčků sledujte tyto webové stránky.

Výšlap z mezistanice Schafbergalm

V případě, že jste si nezakoupili jízdenky až na samotný vrchol, vystoupíte v mezistanici Schafbergalm, která se vypíná v nadmořské výšce 1300 metrů. Odtud se vypravíte po značené stezce, jež v podstatě sleduje trasu kolejí. Tato stezka na vrchol vede po kamenitém povrchu, a tak není vhodná pro cyklisty či návštěvníky s kočárky.

Čtěte také:  Linec (Linz) - Město na Dunaji, kde se prolíná historie, technologie a zábava

Celkově trasa měří více než 2 kilometry, avšak je nutné zdolat převýšení téměř 400 metrů. Ačkoliv můžete na internetu narazit na charakteristiku trasy popisující ji jako nenáročnou, naše vlastní zkušenost byla odlišná. Je však pravdou, že na obtížnost cesty mělo významný vliv velice teplé počasí, během kterého bylo stoupání obtížné.

Ať už na Schfbergspitze vyjedete vláčkem, nebo k vrcholu vyjdete pěšky, dozajista oceníte možnost občerstvení. K tomu vám zde poslouží hned 2 restaurace a dřevěný stánek s výborným jablečným štrůdlem. Kromě tradičních pochutin a osvěžujícího piva Stiegl na vás na vrcholku hory Schafberg čekají také překrásné výhledy na trojici jezer: Mondsee, Attersee a Wolfgangsee.

Ceny jízdenek na Schafberg

Jízdenky na vláček jsou poměrně dost drahé. Pokud tedy chcete ušetřit a nevadí vám středně náročný výšlap, zakupte si lístky jen do mezistanice Schafbergalm a na samotný vrchol Schfbergspitze dojděte pěšky. Pro porovnání uvádím ceny vstupenek pro rok 2023 v těchto 2 tabulkách.

Jednosměrná jízdenkaObousměrná jízdenka
Dospělí33,60 € 47,60 € 
Děti (4-14 let)16,80 € 23,90 € 
Jízdenky na vrchol Schfbergspitze
Jednosměrná jízdenkaObousměrná jízdenka
Dospělí23,00 € 38,30 € 
Děti (4-14 let)11,50 € 19,10 € 
Jízdenka do mezistanice Schafbergalm

V neposlední řadě je potřeba říci, že si jízdenky můžete zakoupit buď na místě, nebo předem online.

Další doporučené články

Rakousko Města Vodopády

Bad Gastein: Lázeňský ráj s historií a přírodními krásami v srdci Alp

Nádherné město Bad Gastein pod Vysokými Taurami bylo obdařeno termální vodou, horským klimatem a ozdravným plynem. Čím město rovněž vyniká je jeho architektura ve stylu Belle Époque. V tomto stylu zde byly vybudovány luxusní hotely, kde v dřívějších dobách pobývali nejrůznější císaři a králové. Mnozí tak Bad Gastein začali přirovnávat k monackému Monte Carlu. TIP: […]

Rakousko Jezera Příroda

Jezero Gosausee: Alpský skvost s dechberoucími výhledy na Dachstein

Jakmile se hovoří o jezeru Gosausee, zpravidla se tím myslí Vorderer Gosausee. Toto jezero se nachází v nadmořské výšce 933 metrů, čímž zaujímá nejnižší polohu v oblasti Gosau. Ve vyšší poloze 1154 metrů se rozprostírá druhé jezero, nazývané Hinterer Gosausee. Kromě své křišťálově čisté vody jsou jezera lákavá zejména díky dechberoucím panoramatickým výhledům na okolní […]

Rakouská dálniční známka a mýto 2023

Rakouské dálniční známky přichází jako obvykle ve třech variantách – roční, dvouměsíční nebo desetidenní. Ty jsou potřeba pro využití dálnic a rychlostních silnic skrze Rakousko. Dálniční známky jsou k dostání jak v elektronické podobě, tak i v klasické formě samolepek na čelní sklo. Kromě dálnic jsou v Rakousku zpoplatněné i některé průsmyky a tunely, které jsou nutné zaplatit na místě u mýtných bran.

Stubnerkogel – hora s visutým mostem s dechberoucími výhledy nedaleko Gasteinu

Majestátní hora Stubnerkogel (2246 m n. m.) se nachází v údolí Gastein a nabízí dechberoucí výhledy na okolní salcburská pohoří. Kromě kochání se panoramaty se na vrcholku můžete projít po visutém mostě nebo dojít k jedné z vyhlídkových plošin. Děti rovněž ocení centrum zábavy s dětským koutkem, horolezeckou zahradou či stolním fotbalem. Cesta na vrchol Stubnerkogel […]

Rakousko Lyžování

Lyžování v zimním středisku Hochficht

Hochficht je oblíbeným místem pro lyžaře a snowboardisty v srdci Českého lesa. S několika sjezdovkami a vleky se zde nachází ideální terén pro lyžaře všech úrovní. Sjezdovky Když se vydáte na lyže na Hochficht, můžete si vybrat ze širokého spektra sjezdovek. Pro začátečníky je tu široká modrá sjezdovka, která je ideální pro seznámení se s […]