Budapešť: Královna na Dunaji – Průvodce dopravou, ubytováním a památkami

Budapešť: Královna na Dunaji – Průvodce dopravou, ubytováním a památkami

Budapešť, hlavní město Maďarska, je jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Díky své kráse získala dokonce přezdívku „Královna na Dunaji“. Dovolte nám tedy, abychom vám toto nádherné město představili trochu blíže.

Doprava

Způsobů, kterými se je možné dostat do Budapešti, je hned několik. 

  • Letadlem trvá cesta z Prahy pouhých 75 minut a na letišti už stačí pouze nasednout na autobus nebo taxi a v centru se ocitnete za pár minut. 
  • Další způsob dopravy je jízda autem, která trvá z Prahy do Budapešti přibližně 5 hodin a 17 minut, nebo autobusem společnosti Flixbus či REGIOJET.
  • V neposlední řadě je možné využít služeb např. Českých drah a vydat se do Budapešti nočním vlakem. Cestu, která trvá přibližně 10,5 hodiny, můžete v klidu prospat a načerpat energii na následující den plný dobrodružství.

Budapešť
Budapešť

Cestování po Budapešti

Po Budapešti je možné cestovat téměř všemi možnými druhy městských dopravních prostředků. Většina památek se ale nachází přímo v centru města, a tak většina turistů tyto dopravní prostředky nevyužívá a chodí raději pěšky. Alespoň jednou byste ale měli vyzkoušet linku metra M1, která je nejstarší v kontinentální Evropě a najdeme ji na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jednoduchá jízdenka stojí 30 korun a přestupní jízdenka stojí o 16 korun více, tedy 46 korun. Zakoupit si je můžete v infocentru nebo v automatech ve všech stanicích metra.

Ubytování

Na stránkách Booking.com se vám nabízí nespočet ubytovacích možností přímo v centru města či v jeho nejbližším okolí. Pokud však chcete ušetřit nějakou tu korunu, navštivte Airbnb.cz. My jsme si na této stránce zamluvili krásné a hlavně útulné studio, které je situováno přímo v centru Budapešti a disponuje možnostmi jako vlastní check-in a to kdykoliv od 14:00. V maličkatém studiu (pro dvě osoby), ve kterém jsme byli ubytováni, máte k dispozici ručníky, povlečení a také čaj a kávu. Na jednu noc naprosto perfektní ubytování za poměrně málo peněz. 

Čtěte také:  Budapešť a 5 míst, která byste zde měli navštívit

Restaurace a kavárny

Skvělé místo (nejen) pro vegany se nachází přímo v centru města a jmenuje se Las Vegan‘s. Las Vegan’s je největší veganský restaurační řetězec v Maďarsku a nabízí velké množství veganských pochoutek. I my jako „nevegani“ jsme si moc pochutnali a toto místo rozhodně doporučujeme také díky pohodové atmosféře, která zde panuje. 

Památky a zajímavá místa

Parlament

Asi nejvíce ikonickou památkou Maďarska je Országház (parlament) v Budapešti, který se nachází na samotném východním břehu Dunaje. Inspirací této impozantní stavby byl Westminsterský palác v Londýně. Pro ještě krásnější podívanou se k parlamentu vydejte v pozdních večerních hodinách, kdy bývá nádherně osvícen (stejně jako celá Budapešť). 

Budapešť, parlament
Parlament

Před parlamentem na dunajském nábřeží se nachází také památník zavražděných maďarských Židů. Jedná se o 60 párů bot žen, dětí a mužů, kteří byli popraveni na břehu Dunaje.

Boty na nábřeží Dunaje - Budapešť
Památník zavražděných maďarských Židů

Budínský hrad

Hrad, který pochází ze 13. století a je zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, patří mezi nejnavštěvovanější památky v Budapešti. K Budínskému hradu se lze dopravit pomocí autobusu nebo pomocí historické pozemní lanovky Budavári Sikló. Její spodní stanice se nachází u brány do tunelu přímo u Řetězového mostu. Cena za jednosměrnou jízdenku je zhruba 100 korun a za zpáteční 145 korun. Pokud se však chcete spíše projít, můžete se k hradu vydat pěšky. Jedná se o krátkou nenamáhavou procházku v přilehlém parku. 

Při návštěvě Budínského hradu určitě nezapomeňte na přilehlou historickou hradní čtvrť, která zahrnuje Rybářskou baštu a Matyášův chrám.

Budapešť - Budínský hrad
Budínský hrad

Rybářská bašta

Rybářská bašta byla vybudovaná na konci 19. století a jedná se o stavbu, která symbolizuje úsilí rybářů, kteří se v době středověku snažili ochránit vyvýšeninu, na které dnešní Rybářská bašta stojí. Pro mnohé se jedná o nevkusný kýč, ale jedna věc se této stavbě zapřít nedá – a to dechberoucí výhled na Budapešť a především na budovu parlamentu. 

Rybářská bašta v Budapešti
Rybářská bašta

Bazilika svatého Štěpána

Bazilika svatého Štěpána se nachází v samotném centru Budapešti a je přístupna veřejnosti za dobrovolné vstupné. Jedna z bočních kaplí chrámu ukrývá mumifikovanou ruku prvního maďarského svatořečeného Štěpána I. Svatého. Interiér zdobí především majestátní varhany, které čítají na 6 tisíc píšťal. 

Čtěte také:  Budapešť a 5 míst, která byste zde měli navštívit
Budapešt, Bazilika svatého Štěpána
Bazilika svatého Štěpána

Andrássyho třída

Přes 2 kilometry dlouhá třída, která patří mezi nejznámější a nejvýznamnější ulice v Budapešti, se táhne od Baziliky sv. Štěpána až k Náměstí hrdinů. Zajímavostí je, že se přímo pod touto třídou nachází již jednou zmiňované metro M1. Kromě nepřehlédnutelné budovy Státní opery se na Andrássyho třídě nachází velké množství butiků předních světových značek, muzeí a galerií a samozřejmě také spousty restaurací a kaváren.  

Lázně

Pokud jste v Budapešti na více dní a už jste viděli všechny památky a zajímavá místa, navštivte také vyhlášené lázně Széchenyi fürdő, což jsou největší léčebné lázně v Evropě,  nebo Gellért fürdő ve stylu art noveau. Tyto lázně neslouží pouze k léčení chorob, ale také jako místo odpočinku a relaxu. 

Vánoční trhy

Budapešť má jedny z nejkrásnějších a největších vánočních trhů vůbec. Každoročně je navštíví okolo 600 tisíc lidí a na rozdíl od většiny jiných vánočních trhů se konají až do konce roku. Stánky prodejců, které pečlivě vybírá speciální komise, jsou rozmístěné po celém centru města. Nejkrásnější atmosféru ovšem načerpáte na náměstíčku před Bazilikou svatého Štěpána nebo na náměstí Erzsébet tér.

Vánoční trhy v Budapešti
Vánoční trhy v Budapešti
Tagy: Budapešť

Další doporučené články

Maďarsko

Budapešť a 5 míst, která byste zde měli navštívit

Budapešť nabízí nespočet možností kulturního či sportovního vyžití. V tomto článku vám přinášíme 5 nejzajímavějších a nejznámějších míst, která se rozhodně vyplatí navštívit. O možnostech ubytování a dopravě v hlavním městě Maďarska jsme se pak rozepsali v navazujícím článku. Vánoční trhy Vánoční trhy v Budapešti jsou jedny z nejkrásnějších a největších trhů vůbec. Každoročně je navštíví okolo 600 tisíc lidí […]

Česko Města

České Budějovice, malebné město na jihu Čech

Víte, co to je pikador? Ano, správně, je to párek v rohlíku. A věděli jste, že původně pochází z Českých Budějovic, kde ho v roce 1972 začal prodávat řezník Václav Masopust? Od té doby se tato pochoutka rozšířila po celé České republice a není snad nikoho, kdo by ji neznal. České Budějovice, krajské město s téměř 100 000 obyvateli na […]

Rakousko Příroda

Lammerklamm – soutěska na řece Lammer nedaleko Salzburgu

Pouhých 40 minut jízdy autem od rakouského města Salzburg se nachází okouzlující soutěska Lammerklamm. V těsné blízkosti je také malebné městečko Abtenau nebo vodopád Aubachfall. Soutěska Lammerklamm Tato soutěska vznikla pravděpodobně již před mnoha tisíci lety v době tání ledovců. Je tak skutečně impozantním příkladem erozní síly vody. Skutečné využití však našla takto vzniklá soutěska […]

Cestování autem

Navigace v mobilu při cestě na letní dovolenou

Při cestě na letní dovolenou spoustu lidí volí telefon jako GPS, ale na trhu je spoustu aplikací. Jakou si teda zvolit? A jak telefon při cestě nezničit při používání navigace? Nejlepší GPS navigace do mobilu Google Maps – mapy od společnosti Google. Nejrozšířenější navigace jak pro Android, tak i pro iOS zařízení. Za mě se […]

Zajímavé odkazy

Roubenky Annaberg v Koutech nad Desnou

Chystáte se letos strávit dovolenou v tuzemsku? Nevíte stále, který kout byste navštívili? A jeden kout v Jeseníkách? Navštivte Kouty nad Desnou pod Červenohorským sedlem v klidné části Jeseníků. Penzion roubenky Annaberg se nachází uprostřed Jesenických hor na slunném místě u řeky Hučivá Desná. Lze zde prožít dovolenou na čistém horském vzduchu, krásné, ale zároveň drsné krajině. Jeseníky […]

Německo

Berlín – 6 památek a zajímavých míst, která zde navštívit

Už jste navštívily nejrůznější kouty světa, ale v hlavním městě našich sousedů jste ještě nebyli? Právě teď je nejvyšší čas to napravit! V tomto článku vám představím 6 nejzajímavějších a nejtypičtějších míst v Berlíně, která stojí za vaši návštěvu. 1. Braniborská brána Braniborská brána je nejznámější památka v Berlíně, která se stala také symbolem tohoto města, […]