Domů » Destinace » Maďarsko » Budapešť neboli „Královna na Dunaji“

Budapešť neboli „Královna na Dunaji“

Budapešť neboli „Královna na Dunaji“

Budapešť, hlavní město Maďarska, je jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Díky své kráse získala dokonce přezdívku „Královna na Dunaji“. Dovolte nám tedy, abychom vám toto nádherné město představili trochu blíže.

Doprava

Způsobů, kterými se je možné dostat do Budapešti, je hned několik. 

Letadlem trvá cesta z Prahy pouhých 75 minut a na letišti už stačí pouze nasednout na autobus nebo taxi a v centru se ocitnete za pár minut. 

Další způsob dopravy je jízda autem, která trvá z Prahy do Budapešti přibližně 5 hodin a 17 minut, nebo autobusem společnosti Flixbus či REGIOJET.

V neposlední řadě je možné využít služeb např. Českých drah a vydat se do Budapešti nočním vlakem. Cestu, která trvá přibližně 10,5 hodiny, můžete v klidu prospat a načerpat energii na následující den plný dobrodružství.

Budapešť
Budapešť

Cestování po Budapešti

Po Budapešti je možné cestovat téměř všemi možnými druhy městských dopravních prostředků. Většina památek se ale nachází přímo v centru města, a tak většina turistů tyto dopravní prostředky nevyužívá a chodí raději pěšky. Alespoň jednou byste ale měli vyzkoušet linku metra M1, která je nejstarší v kontinentální Evropě a najdeme ji na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jednoduchá jízdenka stojí 30 korun a přestupní jízdenka stojí o 16 korun více, tedy 46 korun. Zakoupit si je můžete v infocentru nebo v automatech ve všech stanicích metra.

Ubytování

Na stránkách Booking.com se vám nabízí nespočet ubytovacích možností přímo v centru města či v jeho nejbližším okolí. Pokud však chcete ušetřit nějakou tu korunu, navštivte Airbnb.cz. My jsme si na této stránce zamluvili krásné a hlavně útulné studio, které je situováno přímo v centru Budapešti a disponuje možnostmi jako vlastní check-in a to kdykoliv od 14:00. V maličkatém studiu (pro dvě osoby), ve kterém jsme byli ubytováni, máte k dispozici ručníky, povlečení a také čaj a kávu. Na jednu noc naprosto perfektní ubytování za poměrně málo peněz. 

Čtěte také:  Budapešť a 5 míst, která byste zde měli navštívit

Restaurace a kavárny

Skvělé místo (nejen) pro vegany se nachází přímo v centru města a jmenuje se Las Vegan‘s. Las Vegan’s je největší veganský restaurační řetězec v Maďarsku a nabízí velké množství veganských pochoutek. I my jako „nevegani“ jsme si moc pochutnali a toto místo rozhodně doporučujeme také díky pohodové atmosféře, která zde panuje. 

Památky a zajímavá místa

Parlament

Asi nejvíce ikonickou památkou Maďarska je Országház (parlament) v Budapešti, který se nachází na samotném východním břehu Dunaje. Inspirací této impozantní stavby byl Westminsterský palác v Londýně. Pro ještě krásnější podívanou se k parlamentu vydejte v pozdních večerních hodinách, kdy bývá nádherně osvícen (stejně jako celá Budapešť). 

Budapešť, parlament
Parlament

Před parlamentem na dunajském nábřeží se nachází také památník zavražděných maďarských Židů. Jedná se o 60 párů bot žen, dětí a mužů, kteří byli popraveni na břehu Dunaje.

Boty na nábřeží Dunaje - Budapešť
Památník zavražděných maďarských Židů

Budínský hrad

Hrad, který pochází ze 13. století a je zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, patří mezi nejnavštěvovanější památky v Budapešti. K Budínskému hradu se lze dopravit pomocí autobusu nebo pomocí historické pozemní lanovky Budavári Sikló. Její spodní stanice se nachází u brány do tunelu přímo u Řetězového mostu. Cena za jednosměrnou jízdenku je zhruba 100 korun a za zpáteční 145 korun. Pokud se však chcete spíše projít, můžete se k hradu vydat pěšky. Jedná se o krátkou nenamáhavou procházku v přilehlém parku. 

Při návštěvě Budínského hradu určitě nezapomeňte na přilehlou historickou hradní čtvrť, která zahrnuje Rybářskou baštu a Matyášův chrám.

Budapešť - Budínský hrad
Budínský hrad

Rybářská bašta

Rybářská bašta byla vybudovaná na konci 19. století a jedná se o stavbu, která symbolizuje úsilí rybářů, kteří se v době středověku snažili ochránit vyvýšeninu, na které dnešní Rybářská bašta stojí. Pro mnohé se jedná o nevkusný kýč, ale jedna věc se této stavbě zapřít nedá – a to dechberoucí výhled na Budapešť a především na budovu parlamentu. 

Rybářská bašta v Budapešti
Rybářská bašta

Bazilika svatého Štěpána

Bazilika svatého Štěpána se nachází v samotném centru Budapešti a je přístupna veřejnosti za dobrovolné vstupné. Jedna z bočních kaplí chrámu ukrývá mumifikovanou ruku prvního maďarského svatořečeného Štěpána I. Svatého. Interiér zdobí především majestátní varhany, které čítají na 6 tisíc píšťal. 

Budapešt, Bazilika svatého Štěpána
Bazilika svatého Štěpána

Andrássyho třída

Přes 2 kilometry dlouhá třída, která patří mezi nejznámější a nejvýznamnější ulice v Budapešti, se táhne od Baziliky sv. Štěpána až k Náměstí hrdinů. Zajímavostí je, že se přímo pod touto třídou nachází již jednou zmiňované metro M1. Kromě nepřehlédnutelné budovy Státní opery se na Andrássyho třídě nachází velké množství butiků předních světových značek, muzeí a galerií a samozřejmě také spousty restaurací a kaváren.  

Čtěte také:  Budapešť a 5 míst, která byste zde měli navštívit

Lázně

Pokud jste v Budapešti na více dní a už jste viděli všechny památky a zajímavá místa, navštivte také vyhlášené lázně Széchenyi fürdő, což jsou největší léčebné lázně v Evropě,  nebo Gellért fürdő ve stylu art noveau. Tyto lázně neslouží pouze k léčení chorob, ale také jako místo odpočinku a relaxu. 

Vánoční trhy

Budapešť má jedny z nejkrásnějších a největších vánočních trhů vůbec. Každoročně je navštíví okolo 600 tisíc lidí a na rozdíl od většiny jiných vánočních trhů se konají až do konce roku. Stánky prodejců, které pečlivě vybírá speciální komise, jsou rozmístěné po celém centru města. Nejkrásnější atmosféru ovšem načerpáte na náměstíčku před Bazilikou svatého Štěpána nebo na náměstí Erzsébet tér.

Vánoční trhy v Budapešti
Vánoční trhy v Budapešti
Tagy: Budapešť

Další doporučené články

Maďarsko

Budapešť a 5 míst, která byste zde měli navštívit

Budapešť nabízí nespočet možností kulturního či sportovního vyžití. V tomto článku vám přinášíme 5 nejzajímavějších a nejznámějších míst, která se rozhodně vyplatí navštívit. O možnostech ubytování a dopravě v hlavním městě Maďarska jsme se pak rozepsali v navazujícím článku. Vánoční trhy Vánoční trhy v Budapešti jsou jedny z nejkrásnějších a největších trhů vůbec. Každoročně je navštíví okolo 600 tisíc lidí […]

Města Rakousko Vodopády

Bad Gastein – lázeňské město s Gasteinským vodopádem

Nádherné město Bad Gastein pod Vysokými Taurami bylo obdařeno termální vodou, horským klimatem a ozdravným plynem. Čím město rovněž vyniká je jeho architektura ve stylu Belle Époque. V tomto stylu zde byly vybudovány luxusní hotely, kde v dřívějších dobách pobývali nejrůznější císaři a králové. Mnozí tak Bad Gastein začali přirovnávat k monackému Monte Carlu. TIP: […]

Česko Hory a pohoří

Kleť – jakou cestou se vydat a co vás čeká na vrcholu

Kleť, nejvyšší hora Blanského lesa, je vzdálená 6 km od Českého Krumlova a je tak součástí Šumavského podhůří. V tomto článku bych vám ráda představila některé trasy, kterými se můžete dostat na vrchol, a zároveň bych chtěla shrnout, co vás zde čeká a kde se můžete občerstvit a případně i ubytovat. Cesta na Kleť Nejrychlejší cesta […]

Jak najít a koupit levné letenky

Chcete létat po Evropě za pár korun? A ušetřit několik tisíc korun za letenky? Připravili jsme si pro vás několik tipů, díky kterým zvládnete jednoduše sehnat levné letenky a cestovat za pár korun. První letenky, pak ubytování Pokud chcete koupit letenky za co nejlepší cenu, platí jednoduché pravidlo. Nejprve koupit letenky a až pak ubytování. […]

Německo

Jak cestovat po Berlíně

Jak se dostat do Berlína jsme si popsali v minulém článku, jakým způsobem se lze však pohybovat po samotném městě? I to lze především díky efektivní hromadné dopravě velice snadno a bez stresu. Kromě veřejné dopravy lze hlavní město Německa poznávat také například na kole nebo pěšky, jelikož se většina památek nachází v těsné blízkosti.  Cestování po […]

Strašidelné chodby táborského podzemí

Táborské podzemí vzniklo v 15. století spojováním vícepatrových sklepů pod domy na starém městě. Význam těchto chodeb byl především praktického rázu – uchovávaly se zde potraviny a pivo. V případě ohrožení však sloužily také jako úkryt před nepřáteli. Dnešní veřejnosti zpřístupněná trasa měří 500 m, což představuje pouze zlomek celého táborského podzemí. To celkově měří neuvěřitelných 10 […]