Alpské městečko Hallstatt: co zde vidět a dělat

Alpské městečko Hallstatt: co zde vidět a dělat
Tereza Ševečková
Tereza Ševečková
6 min

Ve stínu majestátních Alp se skrývá Hallstatt, městečko tak malebné, že by mohlo sloužit jako podklad pro ilustrace do pohádkových knih. Toto kouzelné místo v Horním Rakousku, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, je charakteristické především těžbou soli, která zde byla zahájena již ve střední době bronzové. Tato činnost formovala osud města a stala se základem jeho budoucí prosperity. Nicméně, kromě těžby soli, je to také umístění Hallstattu přímo na břehu jezera a v podnoží Solné hory, co přidává na jedinečnosti a půvabu tohoto místa.

Procházet se starým Hallstattem znamená objevovat jeho bohatou historii na každém kroku. Domovy, které se tísní na malém prostoru mezi jezerem a skalami, někdy postavené přímo na kůlech v jezerní vodě, jsou živými památkami důmyslného využití omezeného prostoru.

V městečku jsou rovněž dva kostely: starší katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie a evangelický farní kostel na náměstí, které zde stojí jako svědci času, každý s vlastními příběhy a unikátní architekturou. Katolický kostel je pak obzvláště významný díky své kostnici, umístěné na hřbitově v jeho bezprostřední blízkosti. Tato kostnice, obsahující více než 1200 pečlivě dekorovaných lebek, je dnes už jen pouhou připomínkou dávných zvyků spojených s omezeným prostorem pro pohřbívání.

Nová část Hallstattu, rozkládající se jižně od historického jádra v údolí Echerntal, představuje klidnější část města. Naleznete zde parkoviště, kemp či nástupní stanici lanovky, jež vás zavede až na vrchol Solné hory.

Pokud se vydáte údolím ještě dále od jezera, ocitnete se na malebných stezkách vedoucích k vodopádům tekoucím přímo z hor. Tato část Hallstattu nabízí nejen nádherné procházky přírodou, ale i únik před davem turistů, kteří se obvykle shromažďují ve staré části městečka.

Dalším způsobem, jakým se lze vyhnout turistickým zástupům, je návštěva Hallstattu v brzkých ranních hodinách. Právě v této době máte šanci zažít městečko v jeho klidnější a autentičtější podobě. Pokud však, stejně jako já, nejste ranní ptáčata, nezoufejte. I během pozdních dopoledních či odpoledních hodin lze místo obdivovat z jedinečné perspektivy při plavbě po jezeře v jedné ze zapůjčených loděk.

Solné doly Salzwelten

Solné doly Salzwelten, které jsou považovány za nejstarší na světě, tvoří srdce a duši Hallstattu a jeho bohaté historie. Vydat se do jejich hlubin znamená podniknout vzrušující výpravu do minulosti, kde na každém kroku narazíte na úchvatné solné krystaly a cenné archeologické nálezy.

Při prohlídce se můžete těšit i na adrenalin plnou jízdu historickými důlními skluzavkami, z nichž jedna je dokonce nejdelší svého druhu v celé Evropě. Navíc se během návštěvy dozvíte mnoho zajímavostí o tom, jak se zde po staletí těžila sůl a jak tento průmysl neodmyslitelně ovlivnil celý zdejší region.

Pokud vás láká prozkoumat tyto fascinující doly, doporučuji předem zkontrolovat oficiální webové stránky pro aktuální informace o otevírací době a cenách vstupenek.

Panoramatické výhledy z Hallstatt Skywalk

Na vrchol Solné hory, která se tyčí do výšky 1030 metrů nad mořem a kde se vyhlídka nachází, se můžete vydat buď pěšky, nebo využít možnosti svezení se lanovkou. Na samotném vrcholu pak na vás čeká vyhlídková plošina Hallstatt Skywalk s dechberoucími výhledy na městečko a jeho bezprostřední okolí. Přesto je důležité zmínit, že popularita této vyhlídky může narušit klid, který byste na tomto místě možná čekali. Často se zde musíte proplétat davem turistů, aby jste se k vyhlídce vůbec dostali. Proto bych vám raději doporučila alternativní vyhlídkovou plošinu 5 Fingers, která se nechází jen nedaleko Hallstattu a o které jsem napsala jeden z předchozích článků.

Kde v Hallstattu zaparkovat?

Do samotného centra Hallstattu se s autem nedostanete – celá tato oblast je vyhrazena pěším, s výjimkou místních, kteří zde jako jediní smí svá vozidla parkovat. Pro turisty, kteří přijíždějí autem, pak slouží parkovací místa nacházející se v novější části města. Nejbližší parkoviště, P1, je často na hranici své kapacity, neboť je situováno nejblíže historickému centru. O něco dál, ale stále v pohodlné pěší vzdálenosti, leží parkoviště P2. Pro ty, kteří hledají nejméně frekventovanou alternativu, je k dispozici ještě parkoviště P3, umístěné asi 2 km od centra, které je vhodné mimo jiné také pro autobusy a karavany.

Kolik stojí parkování v Hallstattu?

Následující ceny se vztahují na oficiální parkoviště P1-P3, které fungují 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Doba parkováníCena
0-15 minutZdarma
1 hodina4 €
2 hodiny7 €
3-4 hodiny9 €
5-6 hodin9.50 €
7-12 hodin10 €
Celodenní stání15 €
Ceny jsou aktuální k 1. 2. 2024

TIP: Na závěr článku bych ráda připomněla, že Hallstatt je velice oblíbenou turistickou destinací, což se odráží i na cenách v místních restauracích a obchodech. Pokud hledáte příjemnou alternativu k restauračním zařízením bez nutnosti utrácet více, než je nutné, pak doporučuji malý výlet do nedaleké obce Bad Goisern. Zde můžete navštívit například Pizzerii Romana, kde se setkáte se skvělou kuchyní a příjemnou atmosférou za mnohem příznivější ceny.

Hallstatt -Pizzeria Romana
Pizzeria Romana

Mapa lokality

Doporučené cestovatelské články