Národní park Gran Paradiso – ráj pro milovníky přírody
6 min
Italský národní park Gran Paradiso je jakýmsi živoucím přírodním muzeem, které je díky rozmanitému geologickému prostředí a šíře nadmořských výšek a klimatických zón domovem mnoha živočišných a rostlinných druhů. Poměrně často se zde můžete setkat s kozorožcem se silnými rohy, který je také symbolem celého národního parku. Při troše štěstí však můžete spatřit také hranostaje (v zimních měsících s čistě bílou kožešinou), orly, kamzíky či sviště. Z řad rostlinných druhů jsou v parku nejvíce zastoupeny modříny, dále pak smrky, borovice limba a jedle bělokoré. V nižších polohách rostou také listnaté stromy jako například javory, lípy a duby. V jarních a letních měsících jsou samozřejmostí taktéž květy porostlé pastviny.
Vznik národního parku
Národní park Gran Paradiso, který se rozprostírá na více než 1300 kilometrech čtverečních v srdci Itálie, je opravdovou perlou přírodního bohatství a rozmanitosti. Jeho historie je úzce spjata s panovníkem Viktorem Emanuelem II. Savojským, jenž svou předvídavostí a vášní pro lov zachránil pro budoucí generace mnohé druhy zvířat, které byly na pokraji vyhynutí. Založení první přírodní rezervace v roce 1856 bylo klíčovým krokem k ochraně těchto úchvatných oblastí a ohrožených zvířat. Nakonec z této rezervace vznikl v roce 1922první italský národní park.
Nad národním parkem se tyčí stejnojmenná hora Gran Paradiso ve výšce 4061 m n. m. Jedná se tak o jedinou ryze italskou „čtyřtisícovku“, jelikož Mont Blanc, nejvyšší horaItálie, patří z poloviny Francii. Nádherný výhled na tuto horu nabízí například turistická trasa vedoucí z vesničky Introd do Orvielles, kterou ujdete zhruba za 3 hodiny. Není to však jediná cesta vhodná pro pěší turistiku. Gran Paradiso je totiž sítí více než 700 kilometrů turistických tras, které nabízejí nejen sportovní výzvy, ale i nezapomenutelné zážitky v srdci nedotčené přírody. Příroda zde však může být nevyzpytatelná, a tak i v letních měsících počítejte s tím, že se můžete setkat se sněhovou pokrývkou na některých z cest.
Fotografické tipy: Kde v Gran Paradiso pořídit nejlepší snímky
Začíná-li váš den v národním parku Gran Paradiso s prvními slunečními paprsky, doporučuji vydat se na vrchol Colle Nivolet. Toto místo nabízí rozsáhlé výhledy na okolní štíty, které se odrážejí v zrcadle horských jezer, jež v ranním světle vytvářejí dokonalé kompozice pro každého fotografa. Pro unikátní záběry místní divoké fauny se pak vydejte k oblasti zvané Valnontey. Zde se při troše štěstí můžete setkat s kamzíky nebo zachytit let orlů, kteří hrdě křižují oblohu. V neposlední řadě bych vám ráda doporučila vyhlídkové místo Pontese, odkud horská panoramata vypadají, jako by byla vystřižená z fantazijního světa
Národní park Gran Paradiso je nejen královstvím flóry a fauny, ale také místem, kde můžete ochutnat bohatství místních kulinářských specialit. Neodmyslitelnou součástí gastronomického zážitku je místní med a sýr, jejichž chuťové nuance vás přenesou do samotného srdce těchto hor. Pro milovníky botaniky je zde pak přístupná botanická zahrada Paradisave Valnontey, kde lze obdivovat více než tisícovkudruhů horských rostlin. A pokud hledáte nevšední zážitek, přespání v horských chatách rifugi vám umožní pozorovat divokou faunu v jejích nejpřirozenějších podmínkách.
Udržitelný turismus v parku Gran Paradiso
Jak jsme již zmínili v našem cestovatelském slovníku, ekoturismus je klíčový pro harmonický vztah mezi turistikou a ochranou přírody. Národní park Gran Paradiso je pak ukázkovým příkladem, jak efektivně spojit turismus s ochranou přírody. Park totiž zavedl řadu opatření pro udržitelnou turistiku, jako je regulace přístupu vozidel k omezení emisí a ochraně klidu divoké zvěře. Turistické stezky jsou navrženy tak, aby minimalizovaly erozi půdy a narušení habitatu. K tomu park nabízí informační programy pro návštěvníky, které zdůrazňují význam ochrany místní flóry a fauny a podporují pozorování zvířat bez jejich rušení.
Gran Paradiso také spolupracuje s místními komunitami na propagaci ekoturistiky a podpory tradičních řemesel, která jsou šetrná k životnímu prostředí, a poskytuje návštěvníkům možnosti ubytování a stravování s nízkým dopadem na přírodu. Všechny tyto kroky jsou součástí širší strategie, která usiluje o to, aby návštěvníci parku mohli svědčit o jeho kráse, aniž by ohrožovali jeho křehký ekosystém.
Jet autem do Itálie je jiný zážitek než letět. Nejen že si vezmete vše potřebné, ale hlavně si cestu naplno užijete. Můžete se zastavit u alpského jezera, dát si espresso na odpočívadle nebo přespat v rakouské vesnici s výhledem na hory. Kudy jet? Kde tankovat? Kolik stojí…
Jen pár kilometrů od pobřeží Tyrhénského moře a jen kousek jižně od známé Salernské riviéry najdete místo, které jako by vypadlo z učebnice dějepisu. Paestum – zapomenuté město bohů, kde ticho mezi sloupy starověkých chrámů říká víc než dlouhé průvodcovské řeči. Pokud vás fascinuje antika, ale nechcete se tlačit…
Jsou místa, která si vás získají hned. Ne kvůli zábavním parkům nebo nákupním třídám, ale tím, jak se v nich všechno potkává – příroda, historie i ticho, které umí víc než tisíc slov. Maratea je přesně taková. Malé městečko na jihu Itálie, které jako by si svět nechávalo jen…
6. den v Dolomitech Předposlední den, jsme po ranní siestě a kávičce vyrazili vstříc převážně lesnatému terénu. Uvědomovali jsme si, že nám tohle všechno zítra končí, takže jsme si cestu užívali o to víc. Samozřejmě i výborné jídlo na Rifugio s krásným výhledem. Jakési gnocchi s máslem a jen posypané uzeným sýrem bylo…
Během 4. dne nás neustálý déšť a vyčerpání donutily změnit plány. Místo dalšího pochodu jsme se museli rozhodnout předčasně ukončit trasu a zamířit do Bibione – původně jen jako vtipnou motivaci. Zatímco Pepe pokračoval dál sám, my jsme si po dlouhém stopování a čekání užívali odpočinek, sušení věcí a zaslouženou večeři u moře.