Objevte Primošten: Od historických památek po zajímavé tipy na vyhlídky

Objevte Primošten: Od historických památek po zajímavé tipy na vyhlídky

Vítejte v Primoštenu, malebném městečku na chorvatském pobřeží, které se pyšní svou jedinečnou polohou na dvou poloostrovech. Kolem těchto poloostrovů vás provede promenáda Lungomare, která vám nabídne úchvatné výhledy na město, okolní moře a ostrovy, včetně největšího s názvem Maslinovik. Kromě svých působivých výhledů a křišťálově čistého moře je Primošten také domovem největšího památníku Panny Marie Loretské na světě, což přidává k jeho jedinečnosti a duchovní hodnotě.

Památky a zajímavá místa Primoštenu, která stojí za návštěvu

Kostel sv. Jiří

Kostel sv. Jiří, jedna z nejvýraznějších památek města, se nachází na nejvyšším bodě poloostrova a původně byl gotickou bazilikou ze 13. století. V roce 1485 však došlo k jeho rozšíření a následně byl v roce 1760 přestavěn do barokního stylu. Uvnitř kostela mohou návštěvníci obdivovat barokní oltář a obraz Panny Marie ve stříbrném rámu. Kromě těchto artefaktů je kostel známý také pro svou jedinečnou polohu, která návštěvníkům nabízí úchvatný výhled na město a moře s okolními ostrovy.

Socha Panny Marie Loretské

Další významnou památkou s dechberoucím výhledem na okolí je památník Panny Marie Loretské (Gospa od Loreta). Kromě výhledů je však tato socha známá především svým prvenstvím: jedná se totiž o největší sochu svého druhu. Panna Marie Loretská, která svým obličejem směřuje k Primoštenu, je vysoká neuvěřitelných 17 metrů a váží 45 tun.

Tento unikátní památník se nachází na kopci Gaj ve výšce 173 metrů nad mořem a je přístupný různými cestami. Kromě možnosti přístupu autem po nezpevněné silnici jsou zde také čtyři pěší cesty, které symbolicky reprezentují čtyři svaté řeky: Eufrat, Tigris, Bílý a Modrý Nil. Tyto cesty, s více než dvěma tisíci schody, nabízí jedinečný zážitek a příležitost pro návštěvníky, kteří hledají jak duchovní, tak fyzickou výzvu.

Čtěte také:  Krásné písečné pláže v okolí Barcelony 
Objevte Primošten: Od historických památek po zajímavé tipy na vyhlídky
Photo by Paréj Richárd on Unsplash

Ačkoli Primošten nemá muzea či jiné typické turistické atrakce, jeho atmosféra skutečného chorvatského přímořského městečka přitahuje návštěvníky hledající relaxaci a autentický zážitek. Navíc je to výborný výchozí bod pro návštěvu Šibeniku, Trogiru, Splitu a Národního parku Krka.

Nejlepší vyhlídka na Primošten: Kam se vydat za západem slunce?

Do třetice pro vás mám další tip na místo s úchvatným výhledem na Primošten, tentokrát z jiné perspektivy. Vyhlídka, dostupná autem pár kilometrů na jih od města, se nachází na kopci podél hlavní silnice. Nabízí posezení a několik parkovacích míst, která se ovšem během západu slunce rychle zaplní. Proto doporučuji přijet na místo alespoň 30 minut před samotným západem, abyste si zajistili místo k parkování a mohli v klidu obdivovat okouzlující výhled.

Objevte Primošten: Od historických památek po zajímavé tipy na vyhlídky
Výhled na Primošten

Cesta do Primoštenu: Auto, bus nebo letadlo?

Pokud plánujete cestu z Prahy do Primoštenu, máte na výběr hned z několika způsobů dopravy. Každý z nich má své výhody a záleží jen na vás a vašich preferencích, zda si vyberete cestu autem, autobusem nebo letadlem.

Cestování vlastním autem je obecně jednou z nejoblíbenějších možností dopravy do Chorvatska. Příprava na takovou cestu ovšem vyžaduje značné plánování, na druhou stranu vám zajistí jistou svobodu a flexibilitu. Cesta z Prahy do Primoštenu trvá přibližně 10 hodin a vede přes Rakousko a Slovinsko. Nezapomeňte však, že pro tyto země budete potřebovat dálniční známky, stejně jako že v Chorvatsku budete platit mýtné. Pro více informací, jak se připravit na cestu autem, si přečtěte náš předchozí článek.

Další možností je cestování dálkovým autobusem, kde se nabízí zejména autobusy společnosti FlixBus. Přestože tento způsob dopravy zahrnuje nutný přestup, může být pohodlnou a cenově dostupnou možností, jak se dostat do Primoštenu a to zejména pokud nechcete nebo nemůžete řídit.

Čtěte také:  Putování po chorvatské Dalmácii: od Zadaru přes Kornati

Nejrychlejší možností je samozřejmě doprava pomocí letadla. Nejbližší letiště se ovšem nachází až ve 62 km vzdáleném Splitu, kde si buď budete muset zapůjčit auto, nebo se do Primoštenu dopravit pomocí veřejné dopravy. Cena jízdenky se v takovém případě pohybuje okolo 150 Kč na osobu.

Primošten

Kde se v Primoštenu ubytovat?

Pokud preferujete ubytování přes Airbnb.cz, pak vás budu muset bohužel zklamat. Na této stránce se nachází jen velmi omezený výběr ubytovacích možností. Mnohem větší nabídku však najdete na Booking.com, kde jsme si i my zamluvili útulný apartmán Apartments Toni Sea view. Jedná se o velice moderní apartmány, které se nacházejí mimo centrum Primoštenu, tudíž nabízejí mnohem větší klid od turistů a hodí se tak pro lidi, kteří mají rádi své soukromí. K těmto apartmánům navíc patří také soukromá pláž s lehátky a možností zapůjčení paddleboardu. Večer si rovněž můžete vypůjčit gril a vychutnat si místní speciality připravované na ohni s nádherným výhledem na širé moře.

Primošten
Výhled z apartmánu

Největším hotelem ve městě je hotel Zora, který je situovaný na poloostrůvku Raduča a je naopak vhodný pro lidi vyhledávající společnost a živější atmosféru. Zdejší stejnojmenná zátoka je jako stvořená pro rodiny s malými dětmi a to díky pozvolnému vstupu do moře a vybetonovaným plošinám, které usnadňují slunění a vstup do vody. Tyto pláže jsou navíc obklopeny borovicemi, poskytujícími příjemný stín během horkých letních dní.

Další doporučené články

Autem do Chorvatska 2022. Jak se připravit cestu?

Chystáte se autem do Chorvatska? Jedete poprvé na dovolenou autem? Co všechno si připravit? Přečtěte si náš článek a předejděte častým chybám, které by vám zbytečně mohly zkomplikovat cestu k moři. Kdy vyrazit? Jak se vyhnout dlouhým kolonám u hranic Chorvatska? Doporučujeme vyrazit v méně běžné dny, než se obvykle jezdí na dovolenou – pátek až […]

Chorvatsko

Putování po chorvatské Dalmácii: od Zadaru přes Kornati

Mezi nejoblíbenější turistické zahraniční destinace již tradičně patří Chorvatsko. Skoro by se zdálo, že v této zemi již není co objevovat. Opak je však pravdou. Společně se v článku vydáme na putování po severní Dalmácii, ukážeme vám zátoky, které vás zlákají ke koupání, a projdeme si malá dalmatská městečka, jež by vám neměla uniknout. Čtěte […]

Safari Resort – Offroad Safari a jiná dobrodružství

Pokud toužíte po výletě, který spojuje dobrodružství, zábavu pro celou rodinu a blízký kontakt se zvířaty, neměli byste minout Safari resort. Tento rozlehlý areál je domovem více než 230 zvířat 25 druhů, což z něj činí ideální místo pro všechny, kdo mají rádi přírodu. Pokud se navíc vaše děti chtějí zapojit větší měrou, mají možnost […]

Itálie Pobřeží

Spiagge Bianche, toxická pláž na západním pobřeží Itálie

Nedaleko italského města Livorno, které leží na západním pobřeží, se nachází exotická pláž, která dokonale připomíná karibský ráj. Tropická pláž s bílým pískem a nádherně vypadajícím mořem ovšem skrývá jedno velké tajemství. Továrna nedaleko pláže vypouštějící toxické látky Nedaleko od této pláže Spiagge Bianche se nachází obrovská továrna provozována chemickou společností Solvay, která vyrábí uhličitan sodný, […]

Česko Města

Vila Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Vila Edvarda Beneše a jeho manželky Hany Benešové se nachází v Sezimově Ústí na soutoku Kozského potoka a řeky Lužnice, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Dům manželů Benešových byl postaven v letech 1930 a 1931 podle architekta Petra Kropáčka ve stylu jihofrancouzské architektury.  Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2009 byla vila na přání Hany Benešové otevřena […]

Itálie Města

Florencie, renesanční město v srdci Toskánska

Florencie, hlavní město Toskánska, které bylo v 19. století hlavním městem celé Itálie, leží na řece Arno. Ročně ji navštíví miliony turistů, kteří sem přijíždějí obdivovat středověké a renesanční architektonické památky a cenné umělecké sbírky. V tomto článku vám přiblížím některé z tamějších památek a významných míst a nakonec i poradím, jak se dopravit do Florencie […]