Primošten, jedno z nejhezčích letovisek Chorvatska

Odhadovaná doba čtení: 3 minut

Autor: Tereza Ševečková
Primošten, jedno z nejhezčích letovisek Chorvatska

Primošten je nádherné historické městečko, které je plné křivolakých uliček a tradičních malebných domů. Vhodné je zejména pro turisty, jelikož nabízí nespočet restaurací a kaváren, obchůdků se suvenýry a samozřejmě také velké množství ubytovacích možností. 

Doprava

Do Primoštenu se můžete dopravit autem, dálkovým autobusem, a nebo využít nejrychlejší cestu a to letět letadlem.

Cesta autem trvá z Prahy okolo 10 hodin a vede skrze státy Rakousko a Slovinsko. Po cestě vás nemine placení mýtného v samotném Chorvatsku a také budete potřebovat platnou dálniční známku na Rakouskou a Slovinskou dálnici. Případně také dálniční známku pro Česko. Jak se připravit na cestu autem do Chorvatska se dočtete v tomto článku.

Letadlem bohužel nepřiletíte přímo do Primoštenu, ale do nedalekého Splitu, ze kterého se pak do Primoštenu dostanete například půjčeným autem. Split je vzdálený od Primoštenu necelých 62 km a cesta autem zabere kolem jedné hodiny. Případně můžete využít veřejnou dopravu, kdy se cena jízdenky pohybuje kolem 150 Kč / osoba.

Cestování po Primoštenu

Primošten je opravdu malé městečko, které můžete velice snadno projít pěšky. Na výlety do okolí je nejvhodnější půjčené nebo vlastní auto.

Primošten

Ubytování

Pokud preferujete ubytování přes Airbnb.cz, tak vás budeme muset bohužel zklamat. Na této stránce se nachází pouze malé možností ubytování. Mnohem větší nabídku však najdete na Booking.com, kde jsme si i my zamluvili útulný apartmán Apartments Toni Sea view. Jedná se o velice moderní apartmány, které se nacházejí mimo centrum Primoštenu, tudíž nabízejí mnohem větší klid od turistů. K těmto apartmánům patří také soukromá pláž s lehátky a možností zapůjčení paddleboardu. Večer si také můžete půjčit gril a vychutnat si večeři s nádherným výhledem přímo na moře. Toto ubytování je vhodné především pro lidi, kteří mají rádi soukromí a klid.

Primošten
Výhled z apartmánu

Restaurace a kavárny

V centru Primoštenu se nachází velké množství restaurací a kaváren. Děti také jistě ocení výborné domácí zmrzliny a nebo třeba drobné občerstvení přímo na pláži. 

Čtěte také:  Putování po severní Dalmácii: od Zadaru přes Kornati

Památky a zajímavá místa

Centrum

Centrum městečka představují malebné uličky, stánky se zmrzlinou a nebo třeba stánky se suvenýry. Nás také překvapily malé děti, které před svými domovy prodávaly nasbírané mušle za symbolikou cenu. 

Hlavní dominantou města je Kostel sv. Juraje z 15. století, který se nachází na samém vrcholku malého kopce, na kterém se centrum Primoštenu rozprostírá. 

Vyhlídka

Dechberoucí výhled na malebné městečko Primošten se vám naskytne popojedete-li pár kilometrů na jih od Primoštenu. Na kopci podél hlavní silnice se nachází vyhlídka s posezením a s pár parkovacími místy, které jsou ovšem během západu slunce beznadějně obsazené. Proto je lepší vydat se na místo minimálně o půl hodiny dříve a na západ si počkat.

Primošten, jedno z nejhezčích letovisek Chorvatska
Výhled na Primošten

Trogir

Trogir je lázeňské město, kam si z Primoštenu můžete udělat krásný výlet. Cesta autem trvá přibližně 30 minut. Pro turisty je zde zřízené velké placené parkoviště, kde můžete zaparkovat a vydat se do centra města pěšky. Historický střed města Trogir byl v roce 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO. Historické jádro města je obehnané hradbami a nachází se v něm například Katedrála sv. Vavřince, Knížecí palác ze 13. století a mnoho dalšího. 

Líbil se vám článek? Podpořte nás sdílením!

Doporučené články