V souvislosti s dopravou v hlavním německém městě Berlíně turisty často zajímá, jaký je rozdíl mezi S-Bahnem a U-Bahnem. V jednoduchosti lze říci, že rozdíl mezi těmito dvěma druhy vlaků není nijak markantní.
První z rozdílů spočívá ve skutečnosti, že se U-Bahn více podobá metru. Většina nástupišť U-Bahnu je totiž v podzemí, zatímco S-Bahn obsluhuje také velké množství nadzemních zastávek. Tento rozdíl je způsoben především tím, že S-Bahn zajíždí i mimo centrum města, kde se již podzemní nástupiště příliš nevyskytují. Nelze ovšem tvrdit, že oba dva druhy vlaků mají zcela odlišné zastávky. Některé jsou totiž oběma společné.
Druhý rozdíl lze spatřit ve vlastnictví vlaků. Zatímco U-Bahn vlastní BVG (Berliner Verkehrsbetriebe), S-Bahn vlastní největší železniční dopravce v Německu Deutsche Bahn. Tento dopravce zajišťuje mimo jiné také vlakové spoje mezi Prahou a Berlínem, o čemž jsme psali v článku „Jak se dostat do Berlína?„.
Oba dva typy vlaků se od sebe liší také tím, kolik tras obsluhují a jak často jezdí. U-Bahn obsluhuje pouze 10 tras, přičemž v dopravní špičce jezdí tyto vlaky téměř každou minutu. Naopak vlaky S-Bahnu jezdí každých 10 až 20 minut, ovšem obsluhují více tras, konkrétně 15. Tyto trasy pak často vybíhají až za hranice města.
Nástupiště S-Bahnu a U-Bahnu
Také nástupiště S-Bahnu a U-Bahnu se liší svým značením. Zatímco jsou stanice S-Bahnu označeny zelenou kruhovou značkou s bílým písmenem S, nástupiště U-Bahnu jsou označeny písmenem U na čtvercové tmavomodré značce.
Ve světě, kde se všechno zrychluje, roste i touha na chvíli zvolnit. A právě to je základní myšlenka tzv. slow travel – tedy pomalého cestování. Nejste si jisti, co si pod tím představit? V tomto článku vám vysvětlím, o co jde, proč je slow travel stále oblíbenější, jaké má výhody a pro koho…
V dnešní době, kdy se planeta potýká s ekologickými výzvami, se stává koncept ekoturismu stále aktuálnějším. Ale co to vlastně ekoturismus je? A proč by vás měl zajímat? V tomto článku se ponoříme do klíčových aspektů udržitelného cestování a odhalíme, jak může ekoturismus pozitivně ovlivnit nejen životní prostředí, ale i lokální…
Představte si, že vaše kancelář je každý týden v jiné zemi, vaši kolegové hovoří různými jazyky a vaše obědy nejsou sendviče z bufetu, ale exotické pokrmy z celého světa. Zní to jako sen? Pro digitální nomády je to realita. Ale kdo to vlastně je digitální nomád? V tomto článku se…
Hledáte způsob, jak si užít přírodní krásy a zároveň se necítit jako Robinson Crusoe? Pak jste na správném místě! Glamping, nebo také „glamourous camping“, nabízí spojení dvou zdánlivě neslučitelných světů: divoké přírody a luxusu. Ve světě, kde se hodnoty jako pohodlí a kvalita služeb dostávají na přední místa,…
Cestujete často mezi různými časovými pásmy a cítíte se unavení, rozladění nebo dokonce nemocní? Tyto nepříjemné pocity by mohly být známkou jet lagu, fenoménu, který může negativně ovlivnit vaše tělesné a duševní zdraví. V tomto komplexním průvodci vám přiblížíme, co je jet lag, jaké má symptomy a co můžete…