Domů » Cestovatelské tipy » Cestování autem » Autem do Chorvatska 2022. Jak se připravit cestu?

Autem do Chorvatska 2022. Jak se připravit cestu?

Autem do Chorvatska 2022. Jak se připravit cestu?

Chystáte se autem do Chorvatska? Jedete poprvé na dovolenou autem? Co všechno si připravit? Přečtěte si náš článek a předejděte častým chybám, které by vám zbytečně mohly zkomplikovat cestu k moři.

Kdy vyrazit?

Jak se vyhnout dlouhým kolonám u hranic Chorvatska? Doporučujeme vyrazit v méně běžné dny, než se obvykle jezdí na dovolenou – pátek až sobota. Například cestování autem v neděli přináší jednu velkou výhodu, a to že na silnicích potkáte minimum nákladních vozů. Dalším naším tipem je vyrazit na cestu v noci, silnice jsou prázdnější a při vysokých letních teplotách bývá cesta pohodlnější.

Cesta do Chorvatska skrz Rakousko

Pokud máte naplánovanou cestu do Chorvatska skrz Rakousko, budete si muset zakoupit dálniční známku. Více aktuálních informací pro rok 2021 naleznete v tomto článku.

Cesta do Chorvatska skrz Slovinsko

Pro cestu skrze Slovinsko si musíte zakoupit dálniční známku. Je důležité myslet na to, že musí být platná i při cestě zpět. Známku si zakoupíte u čerpacích stanic poblíž hraničního přechodu nebo přímo na hranicích.

Mýto v Chorvatsku pro rok 2021

Dálnice v Chorvatsku jsou zpoplatněné mýtem. To znamená, že se dálniční poplatek platí podle délky využitého úseku dálnice a podle typu vozidla. Mýto můžete platit v hotovosti nebo pomocí platební karty. Samozřejmostí je také možnost využít elektronický systém placení mýtného – ENC. Tato možnost pak umožňuje využít slevu při placení mýtného.  

Více naleznete v tomto článku. Kde koupit Slovinskou dálniční známku a kam ji nalepit.

Na cestě se můžete setkat s dvojím způsobem placení mýtného.

 1. Otevřený způsob placení
 2. Uzavřený způsob placení

Otevřený způsob placení je většinou při vjezdu do nějakého tunelu, při přejezdu mostu nebo na kratším úseku dálnic. Při tomto způsobu placení zaplatíte poplatek ihned při vjezdu na zpoplatněný úsek.

Čtěte také:  Dálniční známka 2023 - kde koupit a jaká je cena?

Uzavřený způsob placení je způsob, který funguje na principu, že řidič při vjezdu na zpoplatněný úsek dostane lístek (kartu), pomocí které pak při opuštění dálnice zaplatí mýtné – automat načte kolik jste ujeli a vypočte vám cenu za ujeté kilometry (stejný princip jako zpoplatněné parkoviště v obchodních domech).

Spočítejte si mýtné předem

Doporučujeme si mýtné na chorvatských dálnicích spočítat předem na těchto webových stránkách, na kterých naleznete všechny placené úseky.

PS: Nezapomeňte i na cestu zpět. 🙂

Ostrov Krk v roce 2021

Dříve bylo nutné při vjezdu na ostrov Krk platit mýtné 35 kun. Od roku 2020 byl ovšem tento poplatek zrušen.

autem do Chorvatska - ostrov Krk
Ostrov Krk

Omezení rychlosti a dopravní předpisy při cestě do Chorvatska

Při cestování autem je velice důležité, abyste dodržovali místní předpisy. Vyhnete se tak vysokým pokutám a také snížíte riziko nehody. Pamatujte si, že svislé značky jsou vždy nadražené vodorovním značkám.

Při delší cestě doporučuji využít chytré GPS aplikace, které vám budou hlídat rychlost a případně vás upozorní na hlídky policie a radary.

Rakousko

 • Maximální rychlost v obci je 50 km/h
 • Maximální rychlost mimo obec je 100 km/h
 • Maximální rychlost na dálnici je 130 km/h

Německo

 • Maximální rychlost v obci je 50 km/h
 • Maximální rychlost mimo obec je 100 km/h
 • Nejvyšší doporučená rychlost na dálnici je 130 km/h (určité úseky dálnic nemají omezenou maximální rychlost pro osobní vozy)

Slovinsko

 • Maximální rychlost v obci je 50 km/h
 • Maximální rychlost mimo obec je 100 km/h
 • Maximální rychlost na dálnici je 130 km/h

Chorvatsko

 • Maximální rychlost v obci je 50 km/h
 • Maximální rychlost mimo obec je 100 km/h
 • Maximální rychlost na dálnici je 130 km/h
 • Tolerance alkoholu za volantem v Chorvatsku je 0,5 promile. U profesionálních řidičů a řidičů do 24 let je však nulová tolerance alkoholu.

Další doporučené články

Rakouská dálniční známka a mýto 2023

Rakouské dálniční známky přichází jako obvykle ve třech variantách – roční, dvouměsíční nebo desetidenní. Ty jsou potřeba pro využití dálnic a rychlostních silnic skrze Rakousko. Dálniční známky jsou k dostání jak v elektronické podobě, tak i v klasické formě samolepek na čelní sklo. Kromě dálnic jsou v Rakousku zpoplatněné i některé průsmyky a tunely, které jsou nutné zaplatit na místě u mýtných bran.

Chorvatsko

Primošten, jedno z nejhezčích letovisek Chorvatska

Primošten je nádherné historické městečko, které je plné křivolakých uliček a tradičních malebných domů. Vhodné je zejména pro turisty, jelikož nabízí nespočet restaurací a kaváren, obchůdků se suvenýry a samozřejmě také velké množství ubytovacích možností.  Doprava Do Primoštenu se můžete dopravit autem, dálkovým autobusem, a nebo využít nejrychlejší cestu a to letět letadlem. Cesta autem […]

Chorvatsko Koronavirus

Jaké dokumenty potřebujete při cestě do Chorvatska 2021?

Od půlky června 2021 bylo možné cestovat do Chorvatska pouze s občanským průkazem a bez nutnosti negativního testu. Od čtvrtka 1. 7. 2021 ovšem Chorvatsko opět zpřísnilo pravidla. Za jakých okolností nyní můžete vyrazit na dovolenou? Od čtvrtka se musíte prokázat na chorvatských hranicích tzv. covid pasem. Certifikáty, které splňují podmínky a mohou být uznané pro […]

Plánujete jet na dovolenou autem? Jak připravit auto před dlouhou cestou

Cesta autem k moři může být skvělým zážitkem, ale musíte být náležitě připraveni. Přečtěte si v následujícím článku, co všechno je potřeba zkontrolovat, ověřit či vyměnit před samotnou cestou, aby vás nic nezaskočilo a nezkazilo vaši dovolenou. 1. Povinná výbava na cestu do zahraničí Začněte tím, že si zkontrolujete a připravíte povinnou výbavu vozidla pro rok […]

Dálniční známka Slovinsko 2023: Zpoplatněné úseky

Ceny dálničních známek pro Slovinsko na rok 2023 I přes to, že je Slovinsko velmi malou zemí, protíná ji hned několik dálničních úseků. Většina Čechů projíždí Slovinskem při cestě na letní dovolenou do Chorvatska, a tak se jim cesta o něco prodraží, protože mýtné ve Slovinsku není nejlevnější. Přispívá k tomu fakt, že Slovinsko je tranzitní […]

Jak se dostat do Berlína?

Berlín, město v srdci Evropy, má se zbytkem světa vynikající letecké i železniční spojení. Na berlínském letišti přistávají pravidelné evropské linky i lety ze Severní Ameriky, Středního východu a jihovýchodní Asie. Také železniční trať nabízí perfektní spojení s jinými evropskými městy a vede až do centra Berlína. Nejlevněji se pak lze dostat do hlavního německého […]