Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody

Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Adéla Černá
Adéla Černá
9 min

V této části průvodce se přesuneme na jih Manhattanu, prozkoumáme slavnou Wall Street a zamíříme mimo Manhattan – cílem bude socha Svobody a podíváme se i do Brooklynu! Pokud plánujete navštívit také Central Parku a jeho okolí, určitě si přečtěte první díl našho newyorského průvodce.

Mrakodrapy, parky a Chelsea Market

Naše cesta začne ve čtvrťi Hudson Yards, kterou snadno poznáte podle její dominanty Vessel. Tato neobvyklá konstrukce s propletenými schodišťmi obsahuje 2 500 jednotlivých schodů. I když byl Vessel v roce 2021 uzavřen kvůli bezpečnostní přestavbě, jeho znovuotevření je plánováno na konec roku 2024. Před návštěvou si proto ověřte aktuální informace na oficiálních webových stránkách – výhled z této stavby by rozhodně stál za to.

Z Hudson Yards můžete zamířit do sousedící čtvrti Chelsea. Nejmalebnější cesta vede přes The High Line, neobyčejný městský park, který nahradil nepoužívanou železniční trať. Zelená The High Line, která je dlouhá přibližně 2,3 kilometrů, se tak nachází nad úrovní chaotických newyorských ulic. Až The High Line celou přejdete, ocitnete se v severní části čtvrti Chelsea.

Zde si můžete zajít na jídlo do Chelsea Market anebo si odpočinout v malém parku Little Island. Ten je tvořen skupinou bílých sloupků a vznikl v prostoru bývalého mola. Je zároveň součástí i většího Hudson River Park, který se rozkládá podél části stejnojmenné řeky.

Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Vessel
Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Little Island

The Village: domov Přátel a dobrých knih

Na Chelsea navazuje čtvrť Greenwich Village, ta bývala útočištěm umělců a zároveň je to právě tahle část Manhattanu, kde žila Rachel s Monicou a Joey s Chandlerem z oblíbeného amerického sticomu Přátelé. Pokud se zastavíte na rohu Bedford a Grove Street, poznáte typický záběr zvenku bytového komplexu (samotné scény zevnitř se ovšem natáčely ve filmových studií).

Směrem na východ, v East Village, se můžete zastavit ve věhlasném knihkupectví Strand. Toto knihkupectví bylo dříve jedním z mnoha, které lemovaly ulici s názvem “Book Row” (přel. “Řada knih”). Strand je nutnou zastávkou pro všechny knihomoly: až ke stropu se vrší plné poličky s právě vydanými novinkami, klasikami i knížkami z druhé ruky.

Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Byt ze seriálu Přátelé

Kde se najíst? Soho & Chinatown

Stejně jako Village, je další uměleckou čtvrtí SoHo (“South of Houston Street”). Je to místo, kam se chodí do galerií, za nákupy či do elegantních restauracích. Na vynikající jídlo můžete ale také zajít do nedalekého Chinatown, energetického sousedství s přemírou bister. Cestou si všiměte pozoruhodné Jenga Tower  – další mrakodrapu, který se odlišuje svou zdánlivě nestabilní strukturou. Jeho název totiž odkazuje na stejnojmenou balanční hru.

Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Newyorská čtvrť Chinatown

Financial District a 9/11 Memorial & Museum

Na úplném jihu Manhattanu se pak dostanete do Financial District, kde, jak název prozrazuje, sídlí finanční instituce jako například newyorská burza. Ta se nachází na Wall Street.

Finační čtvrť nabízí ale i výlet do historie. Právě tady se totiž nachází 9/11 Memorial & Museum (Národní památník a muzeum 11. září), který vás vrátí do zásadního momentu americké historie.

Památník se nachází v oblasti bývalého Světového obchodního centra, komplexu sedmi budov, přibližně v místech, kde dříve stávala Dvojčata. Tragické dopady teroristického útoku připomínají dva prázdné bazény s uměle vytvořenými vodopády, jejichž voda se ztrácí v hloubce konstrukce. Vodopády jsou drženy uprostřed čtvercového rámu, který lemují jména všech obětí útoku, a podle architekta stavby mají zhmotňovat nepřítomnost.

Procházka do Brooklynu

Silné emoce z návštěvy památníku či muzea můžete vstřebat na další procházce – například na cestě ven z Manhattanu do Brooklynu. Nejlepší varianta, jak neminout dechberoucí výhledy na obě strany, je projít z jednoho sousedství do druhého pěšky.

Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Ikonický výhledn na Manhattan Bridge ve čtvrti Dumbo

Je jedno, který směr si vyberete – my jsme nejprve přešli Manhattan Bridge, abychom se dostali na druhou stranu. Ve čtvrti Dumbo pak získáte malebný výhled zpět na zmiňovaný Manhattan Bridge, lemovaný charakteristicky cihlově červenými domečky. Dopřejte si dost času, abyste se mohli projít po pobřeží v Brooklyn Bridge Parku. Tady si můžete prohlédnout siluetu Manhattanu. Po Brooklyn Bridge se pak dostanete opět zpátky do Manhattanu.

Zvažte také, zda je ve vašich možnostech část této procházky absolvovat v podvečerních hodinách – spatřit totiž z mostu západ slunce, a pak vidět manhattenské mrakodrapy svítit ve tmě, je rozhodně estetický zážitek!

Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Brooklyn Bridge & pohled na Manhattan
Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Noční pohled

Pryč z Manhattanu: (nejen) socha Svobody

Co byste naopak v New Yorku naopak zcela určitě neměli minout jsou dva ostrůvky nedaleko Manhattanu – Liberty Island a Ellis Island.

Ellis Island – další podstatná zastávka v americké historii. Právě přes Ellis Island se do Spojených států totiž dostávaly miliony migrantů, které si přály v nové zemi zhmotnit mýtický „americký sen“. Na Ellis Islandu se přicházející střetli s realitou – právě zde totiž sídlila imigrační stanice, přes kterou se velká část nejprve musela dostat. Bohatou historie migrace do USA vám interaktivní formou představí muzeum nacházející se právě na místě bývalé stanice.

Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Muzeum na Ellis Island: příjezdová hala aneb jedno z prvních míst, které migranti v USA navštívili

Výlet na Ellis Island můžete snadno spojit s návštěvou Liberty Island. Můžete si totiž zakoupit vstupenku, která vám umožní nastoupit na jakoukoliv loď pravidelně převážející pasažéry z jednoho ostrova na druhý. Dejte si pozor, abyste si vstupenku koupili s dostatečným předstihem a od autorizovaného prodejce. Pozor při nákupu vstupenky, lodě na ostrovy odjíždí z dvou různých lokací – z Manhattanu a New Jersey.

Liberty Island samotný není třeba dlouze představovat – zde si můžete zblízka prohlédnout sochu Svobody, ikonický symbol nezávislosti a naděje. Sochu Svobody Američané dostali jako dárek od Francie – nejen jako vyjádření podpory amerických ideálů svobody, ale i jako stvrzení dobrého vztahu mezi oběma zeměmi. Socha sama o sobě tak vypráví příběh – její koruna má připomínat sluneční paprsky rozpínající se do světa, v ruce drží knihu s vyrytým datem nezávislosti USA a u svého chodidla má rozbitý řetěz reprezentující konec otroctví.
Socha Svobody
socha Svobody (pohled zepředu)
Socha Svobody
socha Svobody (pohled zezadu)

Historie USA je ovšem mohem složitější než socha Svobody znározňuje, i proto je přínosné do místního muzea zavítat. Můžete si koupit základní vstupné, které vám umožní projít se po areálu a navštívit muzeum vyprávějící historii monumentu. Se speciální vstupenkou se ale můžete podívat i dovnitř sochy – buď jenom do jejího podstavce, anebo do nitra její koruny. Aktuální ceny si vždy zkontrolujte na oficiální webové stránce.

Ač dnes máme sochu spojenou s její charakteristickou zelenou barvou, původně byla bronzová. Vzhledem k tomu, že je však celá pokrytá měděnými pláty, došlo v průběhu let k chemické reakci, která barvu sochy změnila.

Rozloučení s New Yorkem

Pokud vám v New Yorku zbyde čas a zajímáte se o politiku nebo mezinárodní vztahy, můžete zamířit na prohlídku hlavního sídla Organizace spojených národů (OSN) v jihovýchodní části Manhattanu – u břehu East River. Vstupenka na prohlídku s průvodcem vás přijde na 26 dolarů, studenská cena je pak 18 dolarů.

Putování po New Yorku II: Wall Street, Brooklyn & socha Svobody
Místo setkávání delegátů OSN (General Assembly Hall)

A nezapomeňte, že New York je mnohem více než jenom Manhattan nebo socha Svobody na Liberty Island. Pokud ve městě zůstáváte déle než jen na pár dní, rozhodně se vydejte objevovat i méně známá sousedství!

Mapa lokality

Doporučené cestovatelské články