Klášter Montserrat – jedno z nejznámějších poutních míst ve Španělsku
Jedním z nejvýznamnějších poutních míst Katalánska je benediktinský klášter Montserrat. Nachází se přibližně 40 km severozápadně od Barcelony v přírodním parku na stejnojmenném pohoří, jehož nejvyšším vrcholem je Sant Jeroni (1236 m n. m.). Kromě dechberoucích výhledů do širokého okolí láká významné opatství také na svou goticky-renesanční architekturu, bohatě zdobenou baziliku a především sochu Černé Madony.
Součástí kláštera je mimo jiné také jemně zdobená kapitulní síň, která slouží jako místo konání důležitých zasedání. 17 mnichů obývajících tento konvent se však setkává i v jiných prostorách. Tito mniši žijí v klášteře v poklidné rodinné atmosféře, přičemž hlavní důraz kladou na vzájemnou komunikaci. I ostatní věřící by však toto poutní místo neměli ve svém životě úplně opomenout. Dle staré tradice by měl každý věřící člověk alespoň jednou navštívit klášter pod rouškou noci a sledovat úchvatný východ slunce.
Zázrak s Černou Madonou
Ke klášteru Montserrat se váže mnoho legend. Jedna z nich vysvětluje vznik této impozantní stavby, kterou nechal vystavit opat Olibou v roce 1025. Klášter nechal opat údajně vystavět na památku zjevení Panny Marie na tomto místě. K významnosti a výjimečnosti tohoto opatství však přispěl především zázrak, který se zde stal ve 12. století. V klášteře byla totiž nalezena socha panny Marie, která je vyobrazena jako Černá Madona. La Moreneta, jak bývá též označována, je zpodobněna společně s malým Ježíškem. Toho má položeného na klíně a ochranitelsky mu na rameno pokládá svou levou ruku. Pravou rukou pak svírá kouli, jež symbolizuje široký vesmír. Samotný Ježíšek dává svou pravou rukou požehnání a v levé ruce drží šišku borovice představující plodnost a věčný život.
Pověst praví, že v momentě, kdy se mniši rozhodli pro přesunutí Černé Madony do nedaleké Manresy, socha ztěžkla a oni s ní nemohli ani hnout. Od té doby se z kláštera stalo jedno z nejznámějších poutních míst v Katalánsku, které navštívili například papež Benedikt XIII., Kryštof Kolumbus, Miguel de Cervantes či mnozí španělští králové.
Ani takto významné místo se však nevyhnulo poničení ze strany nepřátelských vojsk. Jedním z nich bylo také napoleonské vojsko, které opatství zdevastovalo. Místní řád Benediktů však klášter v 19. století opětovně vybudoval a v této goticko-renesanční podobě jej známe až dodnes.
Prohlídka kláštera Montserrat a Černé Madony
Venkovní prostory kláštera jsou pro návštěvníky zpřístupněny zdarma. Pokud tedy prahnete po nádherných výhledech a zároveň si chcete prohlédnou opatství zblízka, nebude vás to nic stát. Prohlídka zpřístupněných vnitřních prostor je však zpoplatněna. Součástí této placené prohlídky jsou atrium, bazilika a kaple.
Baziliku i sochu Černé Madony můžete navštívit denně od 7 do 20 hodin. Pro jejich návštěvu jsou však zapotřebí dvě rozdílné vstupenky. Vstup do baziliky stojí 6 euro, zatímco prohlídka Černé Madony o 2 eura více. Pokud však chcete navštívit také místní muzeum, vyplatí se vám zakoupit jeden z vícero nabízených výhodných balíčků. Ty lze ostatně jako jednoúčelové vstupenky pořídit na oficiálních webových stránkách, čímž se zejména v hlavní sezóně vyhnete dlouhému čekání ve frontách.
Jak se dostat ke klášteru Montserrat?
Způsobů, jakými se dostat ke klášteru, je hned několik. Jedním z nich je cesta autobusem, která je nejjednodušší a nejlevnější, ovšem bez výhledů. Druhým způsobem je pak komplikovanější cesta vlakem a následně lanovkou, zubačkou nebo dokonce pěšky.
Cesta autobusem z Barcelony ke klášteru Montserrat
Cesta vlakem z Barcelony a pak lanovkou, zubačkou nebo pěšky ke klášteru
Vlaková jízdenka vychází cenově stejně jako jízdenka autobusová (5,75 euro). Avšak vlakové spojení nevede až ke klášteru, nýbrž musíte jít zbytek cesty od výstupní stanice pěšky, nebo jet lanovkou Montserrat-Aeri (zpáteční jízdenka 10,80 euro) či zubačkou Cremalera (zpáteční jízdenka 12 euro). V případě, že chcete ke klášteru vystoupat pěšky, nebo se svézt zubačkou, vystupte na stanici Monistrol de Montserrat. Pokud chcete využít raději lanovku, opusťte vlak o stanici dříve, konkrétně na Montserrat-Aeri.
Pokud odjíždíte z Barcelony, vaší nástupní stanicí je Pl. Espanya, kde začíná linka R5 směřující do Manresa. Pro zjištění aktuálních časů odjezdů si doporučujeme stáhnout mobilní aplikaci FGC, ve které se dozvíte mimo jiné také obsazenost vlaku nebo množství ušetřeného CO2 díky jízdě vlakem. Samozřejmě si lze najít vlakový spoj také na oficiální webových stránkách.
Pěšky se z nádraží vydejte po značené stezce GR 5, případně po rychlejší a náročnější GR 96. První ze zmíněných je považována za středně náročnou 8 km dlouhou trasu, kterou lze zdolat zhruba za 1,5 hodiny. Ačkoliv se jedná o nejnáročnější způsob cesty ke klášteru, nemusíte se bát, že byste se jí vydali sami. Celoročně si ji vybere mnoho poutníků, kteří směřují až na vrchol pohoří ke klášteru Montserrat.
Lanovky Sant Joan a Santa Cova
Pokud toužíte vytěžit z nádherného pohoří Montserrat maximum, pak se svezte jednou z pozemních lanovek. Santa Cova vás doveze ke stejnojmenné jeskyni, kde podle staré pověsti nalezli pastýři původní sochu Černé Madony. Výstupní stanice této lanovky však není přímo u domnělého naleziště, nýbrž je vzdálená zhruba 20 minut cesty (pěšky). Zpáteční lístek na tuto lanovku vyjde na 5,50 euro.
Druhá ze zmíněných, tedy Sant Joan, je významná tím, že se jedná o nejstrmější lanovku v celém Španělsku. Z tohoto důvodu může být jízda touto lanovkou pro někoho nepříjemná a hrůzu nahánějící, ovšem vězte, že stojí za to překonat svůj strach. Lanovka, na kterou stojí zpáteční lístek 14 euro, vás vyveze až nad samotný klášter nad 1 100 metrů nad mořem, odkud jsou výhledy ještě kouzelnější než ty z opatství. Přesvědčit se můžete sami například v tomto videu.
Trans Montserrat Ticket
Pokud plánujete jet vlakem a pak zubačkou nebo lanovkou a zároveň se chcete podívat do baziliky i k Černé madoně, pak se vám vyplatí zakoupit si Trans Montserrat Ticket. Součástí tohoto kombinovaného lístku jsou:
- zpáteční jízdenka na metro;
- zpáteční jízdenka na vlak: trasa Pl. Espanya – Monistrol de Montserrat;
- zpáteční jízdenka na lanovku nebo zubačku;
- neomezený počet jízd lanovkami Sant Joan a Santa Cova (viz výše);
- vstup do baziliky a k Černé madoně;
- vstup na audiovizuální výstavu „Montserrat behind closed doors“ (=Montserrat za zavřenými dveřmi).
Trans Montserrat Ticket si sice můžete zakoupit online, ale aby byl platný, musíte si ho vyměnit za Trans Montserrat Card. Tuto výměnu lze uskutečnit na určených místech jako je např. turistické centrum na hlavním náměstí Pl. Catalunya. Pro více informací navštivte tyto webové stránky.