Praktické rady při cestě do německého Berlína
Přestože je Berlín turisticky přívětivé město, je dobré znát, na co si dát pozor a čemu se vyvarovat. Je například dobré vědět, že obchody jsou v neděli na základě německých náboženských tradic zavřené, nebo že pro vstup do země jako občané EU vízum nepotřebujete. V tomto článku vám představíme berlínská muzea, informační střediska a nezapomeneme také na praktické rady a tipy pro tělesně postižené.
Velvyslanectví v Berlíně
V Berlíně se nachází velvyslanectví většiny velkých zemí. Jsou ovšem roztroušená po celém městě, což je pozůstatek z doby, kdy bylo Německo rozdělené. Z tohoto období pochází také budova českého velvyslanectví, kterou naleznete ve Wilhelmstraße. Naopak příkladem moderní architektury je společné velvyslanectví skandinávských zemí.
Informační střediska
Ačkoliv je v Berlíně velké množství informačních středisek, mezi dvě hlavní a největší patří Neues Kranzler-Eck a Brandenburg Gate. Informační brožurky však můžete získat ihned po příjezdu vlakem na Hauptbahnhof nebo v televizní věži na náměstí Alexanderplatz. Pokud vás ovšem zajímají nejaktuálnější novinky, pak jistě zavítejte na webové stránky visitberlin.de, které spravuje Berlin Tourismus & Kongress GmbH.
Berlínská muzea
Milovníci umění si v Berlíně dozajisté přijdou na své. Ve městě se nachází přes 150 muzeí a galerií, jejichž expozice a sbírky se neustále obměňují a přemísťují. Pro zjištění aktuálních výstav můžete využít informační linku Info-Telefon der Staatlichen Museen zu Berlin s přidruženou webovou stránkou. Všeobecně však platí, že muzea mají otevřeno od úterý do neděle zpravidla mezi 10. a 17. hodinou. Výjimkou je pak tzv. Muzejní noc (Lange Nacht der Museen), která se koná v květnu, přičemž v tento den jsou mnohá muzea otevřená až do půlnoci.
I v případě německých muzeí lze využít mnohých slev na vstupném. Jedním z příkladů je Museum Pass Berlin, se kterým budete mít neomezený vstup do významných berlínských muzeí po 3 dny od pořízení a který zakoupíte v jakémkoliv informačním středisku. Další možností jsou pak Berlin Welcome Card a CityTourCard, se kterými nejen neplatíte za veřejnou dopravu, ale ještě získáte nárok na snížené vstupné do bezpočtu památek a atrakcí včetně muzeí. A nakonec mají oprávnění na slevu na vstupném také studenti vlastnící mezinárodní studentský průkaz totožnosti tzv. ISIC.
Veřejné toalety
Ani veřejných toalet není v Berlíně poskrovnu. Nachází se nejen na náměstích a v okolí turistických památek, ale také v muzeích a obchodech. Pokud chcete najít toalety, které jsou zdarma, využijte následující webovou stránku, která vznikla jako reakce na skutečnost, že jsou většinou veřejné toalety zpoplatněné a to i v obchodech. Na této stránce si na mapě můžete vyhledat nejbližší bezplatné toalety a to nejen v Berlíně, ale v celém Německu. Placené toalety pak zpravidla stojí okolo 50 centů. Pánské záchody naleznete pod označením Herren, dámské naopak pod pojmenováním Damen či Frauen.
Tělesně postižení v Berlíně
Bezpečnost a zdraví
Přestože je Berlín poměrně bezpečným kosmopolitním městem, může se stát, že se stanete svědky nebo dokonce oběťmi trestného činu. V takovém případě vždy volejte policii na číslo 110. Pokud byste však toto číslo zapomněli, můžete využít stejně jako v Česku tísňovou linku 112, kde vás spojí podle potřeby s lékařskou, policejní nebo požární centrálou. V případě, že není potřeba lékaře a své zranění si jste schopni ošetřit sami, vyhledejte lékárnu, která bývá označena písmenem „A“ (Apotheke) a která se nachází téměř v každém městském bloku.