Milán: Doprava, historie, památky a tipy, kde se dobře najíst

Milán: Doprava, historie, památky a tipy, kde se dobře najíst
Tereza Ševečková
Tereza Ševečková
11 min

Milán, známý jako epicentrum módy a designu, je srdcem italského průmyslu a kultury. S populací přesahující 1,4 milionu obyvatel je toto město nejen jedním z největších v Itálii, ale i místem, kde se snoubí historie s moderním životním stylem. Zdejší ikonické památky, jako je majestátní katedrála Duomo di Milano nebo Galerie Viktora Emanuela II., stojí hned vedle luxusních obchodů a designérských ateliérů. Milán je také domovem světoznámých galerií a muzeí, nabízí širokou paletu gastronomických zážitků a je skvělým výchozím bodem pro objevování historie a kultury, což z něj činí ideální destinaci pro ty, kteří hledají autentický italský zážitek.

Památky a zajímavá místa Milána

Katedrála Narození Panny Marie

Katedrála Duomo di Milano, jedna z největších katedrál na světě, je hlavním symbolem milánské architektury a duchovním centrem města. Její stavba začala již v roce 1386 za vlády vévody Gian Galeazzo Viscontiho a pokračovala po mnoho staletí, přičemž se do jejího dokončení výrazně zapojili i různí architekti a umělci. Katedrála je známá svým bohatě zdobeným gotickým stylem, který zahrnuje více než 3 400 soch a přes 135 štíhlých věžiček, které zdobí její fasádu.

Jednou z nejvýraznějších atrakcí Duomo je možnost výstupu na střechu, odkud se vám naskýtají nezapomenutelné výhledy na celé město. Při jasném počasí lze dokonce spatřit zasněžené vrcholky Alp, které tvoří nádhernou kulisu. Tato jedinečná procházka mezi sochami a věžičkami na střeše katedrály nabízí nejen úžasný pohled, ale také možnost ocenit detaily gotické architektury z bezprostřední blízkosti.

Na oficiálních webových stránkách si můžete zakoupit lístky jednak do interiéru katedrály, jednak na její střechu. Právě koupi online vám opravdu doporučuji a to zejména pokud se chcete vyhnout únavným frontám u pokladen či velmi pravděpodobnému vyčerpání denní kapacity z důvodu enormního zájmu o prohlídku.

Galerie Viktora Emanuela II.

Galerie Viktora Emanuela II., známá jako „milánský salonek„, je místem, kde se setkává historie s moderním luxusem. Tento architektonický skvost z 19. století stojí v srdci Milána a jeho skleněná kupole dohlíží na promenádu luxusních butiků a tradičních kaváren. Mezi těmito stěnami, kde historie splývá s elegancí, najdete obchody světových značek jako Prada, Gucci či Louis Vuitton, ale i místa jako Café Biffi, které je zde od samotného otevření galerie v roce 1867.

Pod skleněnou kopulí upoutá vaši pozornost nádherná mozaika s Turínským erbem, kolem níž se točí místní legenda. Podle ní si zajistíte štěstí na celý následující rok, pokud na Silvestra o půlnoci stoupnete pravou nohou na mozaikového býka a otočíte se o 360° se zavřenýma očima. Tento rituál se stal oblíbeným mezi návštěvníky i místními, a přestože je populární hlavně na Silvestra, můžete si otočení vyzkoušet kdykoliv během roku a stát se tak součástí této kouzelné tradice.

Oblast tzv. Zlatého čtyřúhelníku

Při návštěvě Milána by vám rozhodně neměla uniknout oblast známá jako Zlatý čtyřúhelník, neboli Quadrilatero della moda. Toto místo je epicentrem luxusu a módy, kde se shromažďují butiky světoznámých módních návrhářů. Zatímco si zde jen málokdo může dovolit nákupy, většina návštěvníků sem přichází pro jedinečnou atmosféru, která odráží esenci kvality a luxusu. Zlatý čtyřúhelník ovšem není pouze o módě, ale i o unikátní atmosféře a architektuře. Ulice a budovy v této čtvrti jsou dle mého názoru stejně fascinující jako samotné butiky.

Terazza Aperol

Terazza Aperol je nejen ikonická restaurace, ale také místo, kde si můžete vychutnat kombinaci skvělého jídla a slavného drinku Aperol. Její hlavní lákadlo – venkovní terasa, vám nabízí úchvatný výhled na Piazza del Duomo a na majestátní Katedrálu Narození Panny Marie. Kvůli omezené kapacitě tohoto jedinečného místa však bývá terasa rychle zaplněna, proto doporučuji plánovat návštěvu na dopoledne či brzké odpoledne. Je také pravdou, že ceny za drinky a pokrmy zde mohou být nadstandartní, ovšem věřte, že výhled a atmosféra tohoto místa stojí za každé utracené euro.

Vodní dobrodružství v Acquatica Parku

Po vzrušujícím dopoledni plném nakupování, kdy jste prozkoumávali nekonečné možnosti milánských obchodů, si určitě zasloužíte chvíli relaxace a osvěžení. A právě pro tento zasloužený odpočinek je jako stvořená návštěva Acquatica Parku. Tento vodní ráj je ideálním místem nejen pro vaše nejmenší, ale i pro dospělé, kteří si chtějí užít zábavu. S širokou nabídkou tobogánů a vodních atrakcí se zde jistě zabaví každý člen rodiny.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Acquatica Parku s celou rodinou, můžete využít výhodné rodinné vstupné, které je cenově příznivé. Za 82 € se můžete se dvěma dospělými a dvěma dětmi bavit a relaxovat celý den. Naopak samostatné denní vstupné pro dospělé je stanoveno na 27 €, zatímco pro děti na 18 €. Zde ovšem doporučuji sledovat oficiální webové stránky pro aktuální ceny vstupného a otevírací dobu.

Doprava v Miláně: od letiště po centrum města

Milán, důležitý dopravní uzel v Lombardii, je snadno dostupný různými dopravními prostředky. Jestliže dáváte přednost cestování autem, můžete se těšit na přímou a pohodlnou cestu, byť cesta z Prahy trvá přibližně devět hodin. Na druhou stranu, pokud preferujete rychlejší spojení, pak je pro vás jistě výhodnější volbou letecká doprava. Let z Prahy do Milána trvá jen necelou hodinu a půl a nabízí efektivní a pohodlnou alternativu k dlouhému road tripu.

V případě, že si pro svou cestu zvolíte leteckou dopravu, máte na výběr ze dvou letišť, která jsou Milánu nejblíže. Nízkonákladové aerolinie jako Ryanair či Wizz Air nabízí pravidelné spoje na letiště Bergamo Orio Al Serio, které je sice od Milána vzdálené 60 km, ale díky efektivním a cenově přístupným dálkovým autobusům je tato vzdálenost snadno překonatelná. Z několika společností obsluhujících tuto trasu mohu doporučit FlixBus, jenž jezdí zpravidla po 30 minutách a jednosměrná jízdenka u něj vychází na 12 €.

Druhé letiště Malpensa, jež je zároveň druhým největším letištěm v Itálii, leží od Milána ve vzdálenosti 50 km a spojení s centrem je zajištěno pravidelnými autobusovými linkami, které vás do města dovezou za 10 €. Zde ovšem doporučuji zakoupení zpáteční jízdenky, díky které ušetříte 4 €. Pro online nákup jízdenek využijte následujícího odkazu.

Doprava v Miláně: Jak cestovat ve městě

Milánské metro, označované jako páteř městské dopravy, představuje pro obyvatele i návštěvníky nejefektivnější způsob, jak se pohybovat po městě. Sítě metra jsou barevně odlišené a každá linka má své specifické číslo, což usnadňuje orientaci i těm, kteří se v Miláně nachází poprvé. U vchodů stanic naleznete automaty, kde si můžete koupit jízdenky, a rovněž praktické mapy, které vám pomohou vytvořit si představu o rozložení města. Jízdenka za 2,20 €, platná na 90 minut, vám umožní cestovat nejen metrem, ale i autobusy a tramvajemi, což z ní činí velmi výhodný prostředek pro průzkum města. Pro ty, kteří dávají přednost individuální dopravě, jsou v Miláně k dispozici také služby sdílených kol a elektrických skútrů.

Miláno, metro
Milánské metro

Kde v Miláně najdete nejlepší restaurace a kavárny

V Miláně se nachází velké množství výborných kaváren a restaurací, ze kterých bych vám ráda doporučila kavárnu Red Bistrot e Libreria. Tato kavárna se nachází v blízkosti vlakového nádraží a nabízí nejen výbornou kávu a delikatesní zákusky, ale také možnost koupě zajímavých knih. Celková atmosféra je velice příjemná a uvolněná a pokud by vám snad bylo nepříjemné posezení uvnitř, můžete si svou kávu vychutnat také na čerstvém vzduchu díky venkovnímu posezení s výhledem na vodní brouzdaliště.

Z restaurací vám doporučím mého favorita, kterým je Ca’puccino. V této restauraci si můžete za poměrně slušné peníze pochutnat na pravém milánském rizotu, pizze či těstovinách, které zde připravují na všechny možné způsoby. V parných dnech zde navíc oceníte domácí ledové limonády a čaje. Jako sladkou tečku nezapomeňte na italské tiramisu, které je jednoduše dokonalé. Restaurace se nachází pouze 2 km od Katedrály Narození Panny Marie. Pěšky vám cesta zabere okolo 25 minut a nebo můžete využít metra M1, které jezdí každé dvě minuty a k restauraci vás zaveze za 5 minut.

TIP: Pokud vás po dni stráveném v centru Milána, mezi nekonečnými obchody a historickými památkami, začne lákat myšlenka na útěk do přírody, mám pro vás skvělý tip. Jen 156 km od Milána se nachází národní park Gran Paradiso, který jsem měla možnost podrobně popsat v jednom z minulých článků. Toto kouzelné místo, skrývající se mezi majestátními vrcholy Alp, je ideální destinací pro ty, kteří hledají klid, čerstvý horský vzduch a dechberoucí výhledy.

Mapa lokality

Doporučené cestovatelské články