Domů » Destinace » Rakousko » Hallstatt, městečko v rakouských Alpách

Hallstatt, městečko v rakouských Alpách

Hallstatt, městečko v rakouských Alpách

Hallstatt, nádherné městečko v rakouských Alpách, vás uchvátí nejen malebnými domky na břehu jezera, ale také vyhlídkou na Solné Hoře nebo nejstaršími solnými doly. Toto kouzelné místo rozhodně stojí za vaši návštěvu!

Ve spolkové zemi Horní Rakousko se nachází malebné městečko s názvem Hallstatt, které je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Stará část tohoto městečka se nachází na břehu Hallstattského jezera pod srázy Solné hory (Salzberg), kde se již od střední doby bronzové (1500 let př. n. l.) těžila sůl. Právě v této hoře se nachází nejstarší solný důl na světě.

Část domů v historické části Hallstattu byla postavena na kůlech v jezeře kvůli nedostatku místa. V obci jsou také dva kostely – starší Nanebevzetí panny Marie umístěný na kopci, který je obklopen hřbitovem a kostnicí, a mladší evangelický farní kostel, který se nachází na náměstí.

Nová část Hallstattu se naopak nachází jižně od té historické v údolí Echerntal a najdeme zde parkoviště, kemp nebo třeba nástupní stanici lanovky. A pokud půjdete údolím ještě dál od jezera, dojdete k vodopádům tekoucím z hor. Je to opravdu krásná procházka přírodou a téměř bez turistů, kteří se koncentrují především v samotném městečku.

Ročně Hallstatt, který nemá ani tisíc obyvatel,  navštíví statisíce turistů. Proto se doporučuje navštívit toto městečko v brzkých ranních hodinách, kdy ještě není plné návštěvníků. 

Parkování

Parkování v centru není možné, jedná se totiž o pěší zónu a parkování zde mají povolené jen místní obyvatelé. V nové části městečka se však nachází několik parkovišť pro návštěvníky. Parkoviště P1 bývá většinou plné, jelikož se nachází nejblíže centru. Další parkoviště P2 je trochu vzdálenější, ale stále v dosahu centra. Poslední parkoviště P3 se už nachází za městem (asi 2 km od pěší zóny) a slouží pro autobusy a karavany. 

Čtěte také:  Linz, hlavní město Horního Rakouska

Salzberg

Na Solnou Horu (1030 m n. m.) se můžete dostat buď pěšky, nebo lanovkou. Aktuální ceník najdete na oficiálních stránkách. Na vrcholku kopce se nachází plošina, ze které se vám naskytne dechberoucí výhled na pohádkové okolí. Vyhlídka je ale opět proslulá davy asijských turistů, a proto jsme si i my raději vybrali Vyhlídku Pět prstů, kde byla koncentrace návštěvníků výrazně nižší.

Solné doly

Prohlídka nejstarších solných dolů na světě je pravděpodobně tím největším lákadlem městečka. Prohlídka s průvodcem trvá cca 70 minut a aktuální ceník naleznete na oficiálních stránkách.

Bad Goisern am Hallstättersee 

Obec Bad Goisern se nachází nedaleko Hallstattu. Jedná se o kouzelné městečko, které na rozdíl od Hallstattu není přeplněné turisty a nabízí mnohem levnější ubytování. Několik nabídek na ubytování naleznete jednak na Booking.com, jednak na Airbnb.cz. Z restaurací vám můžeme doporučit pizzerii Pizzeria Romana. Restaurace kromě výborného jídla a pití za rozumné ceny nabízí také poklidné venkovní posezení, které jsme si okamžitě zamilovali. 

Hallstatt -Pizzeria Romana
Pizzeria Romana
Tagy: Hallstatt

Další doporučené články

Muzea Rakousko

The Red Bull Hangar-7 – muzeum letectví v Salzburgu

The Red Bull Hangar-7 není jen tak ledajakým muzeem. Je totiž domovem rozsáhlé sbírky historických letadel od Flying Bulls, což je skupina leteckých nadšenců s velkou vášní pro vzácná historická letadla a vrtulníky. Kromě výstavy zajímavých letounů složí Hangar-7 také jako místo setkávání umělců a jejich vzájemné inspirace. Součástí muzea jsou pak rovněž restaurace Ikarus, dva bary, venkovní salonek […]

Města Rakousko

PlusCity (Plus City), nákupní centrum v rakouském Linci

Také patříte mezi milovníky nakupování, nebo jen potřebujete něco nového na sebe? Ať už je váš důvod k návštěvě nákupního centra PlusCity jakýkoliv, rozhodně nikdy neodejdete s prázdnou.  V nákupním centru PlusCity v rakouském Linci se nachází přes 220 obchodů včetně 48 restaurací, kaváren a barů. Mezi obchody najdete prodejny s módou jako je například světoznámé H&M, Zara, C&A, Primark […]

Zážitková turistická stezka Nebelstein v Dolním Rakousku

Zážitková turistická stezka Nebelstein, německy Nebelstein Erlebnis-Wanderweg, je 11 km dlouhý turistický okruh vedoucí v oblasti zvané Waldviertel v Dolním Rakousku. Trasa se táhne přes vrcholek Nebelstein, který se nachází v nadmořské výšce 1017 m a tím se řadí mezi nejvyšší vrcholy Novohradských hor.  Trasa zážitkové stezky Nebelstein Trasa stezky s převýšením 400 m je rozdělena do dvou pomyslných částí se třemi parkovišti, tudíž není nutné zvládnout celý okruh najednou. […]

Dachstein v létě – Sky Walk, Treppe ins Nichts a visutý most

Až budete chtít navštívit malebné městečko Hallstatt nebo se třeba budete chystat na vyhlídku 5 Fingers, zavítejte také do ledovcového střediska Dachstein. Projděte se po nejvýše položeném visutém mostu v Rakousku, kochejte se nádhernými vrcholky Alp z prosklené vyhlídky Treppe ins Nichts a navštivte unikátní ledový palác. Sky Walk, Treppe ins Nichts a další atrakce Mezi […]

Příroda Rakousko

Eisriesenwelt – největší ledová jeskyně na světě

Málokdo by odhadl, že se největší ledovou jeskyní světa mohou chlubit naši jižní sousedé v Rakousku. Eisriesenwelt, jeskynní systém, o kterém je řeč, se nachází v nitru hory Hochkogel (2281 m n. m.) nad městečkem Werfen v Salcbursku. Díky své délce 42 km je tzv. Svět ledových obrů nejdelší ledovou jeskyní na světě a sedmou […]

Stubnerkogel – panoramatická hora s visutým mostem

Majestátní hora Stubnerkogel (2246 m n. m.) se nachází v údolí Gastein a nabízí dechberoucí výhledy na okolní salcburská pohoří. Kromě kochání se panoramaty se na vrcholku můžete projít po visutém mostě nebo dojít k jedné z vyhlídkových plošin. Děti rovněž ocení centrum zábavy s dětským koutkem, horolezeckou zahradou či stolním fotbalem. Cesta na vrchol Stubnerkogel […]