Hallstatt, městečko v rakouských Alpách

Odhadovaná doba čtení: 3 minut

Autor: Tereza Ševečková
Hallstatt, městečko v rakouských Alpách

Hallstatt, nádherné městečko v rakouských Alpách, vás uchvátí nejen malebnými domky na břehu jezera, ale také vyhlídkou na Solné Hoře nebo nejstaršími solnými doly. Toto kouzelné místo rozhodně stojí za vaši návštěvu!

Ve spolkové zemi Horní Rakousko se nachází malebné městečko s názvem Hallstatt, které je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Stará část tohoto městečka se nachází na břehu Hallstattského jezera pod srázy Solné hory (Salzberg), kde se již od střední doby bronzové (1500 let př. n. l.) těžila sůl. Právě v této hoře se nachází nejstarší solný důl na světě.

Část domů v historické části Hallstattu byla postavena na kůlech v jezeře kvůli nedostatku místa. V obci jsou také dva kostely – starší Nanebevzetí panny Marie umístěný na kopci, který je obklopen hřbitovem a kostnicí, a mladší evangelický farní kostel, který se nachází na náměstí.

Nová část Hallstattu se naopak nachází jižně od té historické v údolí Echerntal a najdeme zde parkoviště, kemp nebo třeba nástupní stanici lanovky. A pokud půjdete údolím ještě dál od jezera, dojdete k vodopádům tekoucím z hor. Je to opravdu krásná procházka přírodou a téměř bez turistů, kteří se koncentrují především v samotném městečku.

Ročně Hallstatt, který nemá ani tisíc obyvatel,  navštíví statisíce turistů. Proto se doporučuje navštívit toto městečko v brzkých ranních hodinách, kdy ještě není plné návštěvníků. 

Parkování

Parkování v centru není možné, jedná se totiž o pěší zónu a parkování zde mají povolené jen místní obyvatelé. V nové části městečka se však nachází několik parkovišť pro návštěvníky. Parkoviště P1 bývá většinou plné, jelikož se nachází nejblíže centru. Další parkoviště P2 je trochu vzdálenější, ale stále v dosahu centra. Poslední parkoviště P3 se už nachází za městem (asi 2 km od pěší zóny) a slouží pro autobusy a karavany. 

Čtěte také:  Rakouská dálniční známka a mýto 2023

Salzberg

Na Solnou Horu (1030 m n. m.) se můžete dostat buď pěšky, nebo lanovkou. Aktuální ceník najdete na oficiálních stránkách. Na vrcholku kopce se nachází plošina, ze které se vám naskytne dechberoucí výhled na pohádkové okolí. Vyhlídka je ale opět proslulá davy asijských turistů, a proto jsme si i my raději vybrali Vyhlídku Pět prstů, kde byla koncentrace návštěvníků výrazně nižší. Veškeré informace o této vyhlídce, které se také říká „Five Fingers“, naleznete v našem článku.

Solné doly

Prohlídka nejstarších solných dolů na světě je pravděpodobně tím největším lákadlem městečka. Prohlídka s průvodcem trvá cca 70 minut a aktuální ceník naleznete na oficiálních stránkách.

Bad Goisern am Hallstättersee 

Obec Bad Goisern se nachází nedaleko Hallstattu. Jedná se o kouzelné městečko, které na rozdíl od Hallstattu není přeplněné turisty a nabízí mnohem levnější ubytování. Několik nabídek na ubytování naleznete jednak na Booking.com, jednak na Airbnb.cz. Z restaurací vám můžeme doporučit pizzerii Pizzeria Romana. Restaurace kromě výborného jídla a pití za rozumné ceny nabízí také poklidné venkovní posezení, které jsme si okamžitě zamilovali. 

Hallstatt -Pizzeria Romana
Pizzeria Romana
Líbil se vám článek? Podpořte nás sdílením!

Doporučené články