Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, situovaný na rozlehlé ploše tří hektarů s více než 320 místnostmi, patří mezi nejvýznamnější historické památky v České republice. Jeho bohatá historie sahá až do raného středověku, přičemž svou architekturou a rozsáhlostí dominuje Jihočeskému kraji. Pojďme si něco říci o jeho historii a prohlídkových okruzích, které zámek nabízí.
Historie hradu a zámku Jindřichův Hradec
První zmínky o tehdejším hradu z tzv. hradské soustavy pocházejí již z 10. století, kdy na místě staršího slovanského hradiště vznikl areál zámku. V této době mělo místo opravdu strategický význam, jelikož jím vedla obchodní stezka z jihu Evropy a hradiště poskytovalo ochranu a zázemí pro obchod a výrobu.
Samotný středověký hrad nazývaný jako „Novum castrum“ byl postaven v roce 1220, přičemž v souvislost s jeho stavbou se hovoří o Jindřichu Vítkovci, který je zakladatelem samostatné linie pánů z Hradce. A byla to právě významná pozice pánů z Hradce u Českého knížecího a královského dvora, díky které docházelo k postupnému rozšiřování sídla v průběhu 12. a 13. století.
Starý palác byl hned několikrát přestavěn. Na přelomu15. a 16. století v pozdně gotickém stylu, v 16. století pak proběhla také renesanční přestavba. Tu měli na starost významní architekti jako byl například Antonio Ericer či Baltazar Maggi. Součástí této přestavby bylo rovněž postavení nových částí zámku. Vzniklo tak Španělské křídlo, Adamovo stavení a v malé zahradě hudební pavilon Rondel, který dnes patří mezi několik málo dochovaných staveb užívaných k reprezentaci šlechtického dvora a k prezentaci tzv. Skryté hudby.
Na konci 17. století byl zámek opět přestavěn a to tentokrát v barokním stylu. Došlo k přestavbě hradní kaple a divadelního sálu. Ani ne o sto let později, konkrétně v roce 1773, byla však velká část zámku i samotného města poničena požárem. Tato tragédie pak bohužel vedla k postupnému chátrání hradu a zámku.
Záchrana objektu přišla až v letech 1976 – 1993, kdy proběhla generální rekonstrukce zámeckého komplexu. Od té doby je státní hrad a zámek Jindřichův Hradec přístupný široké veřejnosti.
TIP: Každý rok se v jeden konkrétní prosincový víkend promění všechna zámecká nádvoří na dějiště vánočních trhů, které vřele doporučuji navštívit. Ostatně více o těchto trzích a konkrétním čase, kdy se konají, jsem popsala v tomto článku.
Prohlídkové okruhy, návštěvní doba a vstupné hradu a zámku Jindřichův Hradec
Pokud se rozhodnete navštívit státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, na výběr máte z 6 prohlídkových okruhů. Každý z těchto okruhů má pak svou vlastní návštěvní dobu a tarif vstupného (vstupenky můžete zakoupit také online na tomto odkaze). Pojďme si tedy představit jednotlivé okruhy pěkně popořádku.
Prohlídková trasa A prochází prvním patrem renesanční budovy Adamova stavení a přibližuje životní styl pánů z Hradce, Slavatů a Černínů, kteří spravovali rozsáhlé panství Hradu a zámku Jindřichův Hradec. Můžete na vlastní oči spatřit reprezentační prostory renesančního křídla s nástěnnými malbami a malovanými kazetovými stropy z 16. století. Trasa také zahrnuje Zelené pokoje vybavené dobovým zařízením a portréty mocných majitelů, včetně fiktivního portrétu Bílé paní a děl z černínské sbírky, například plátna Petra Brandla „Josef Egyptský se dává poznat svým bratřím“.
Druhá část prohlídky se zaměřuje na barokní, rokokový a klasicistní styl, který přibližuje životní styl a záliby rodu Černínů. Prohlídka pak končí v hudebním pavilonu Rondelu. Tento pavilon je známý svou bohatou a tajemnou vnitřní výzdobou a je považován za perlu manýrismu střední a severní Evropy.
Období
Dny
Hodiny
1. 7. – 1. 9.
út – ne
9:00 – 16:30
2. 9. – 30. 9.
út – ne
10:00 – 12:00, 13:00 – 16:15
Návštěvní doba okruhu: Adamovo stavení
Kategorie návštěvníků
Cena vstupného
Dospělí (25 – 64 let)
240 Kč
Mládež (18 – 24 let)
190 Kč
Senioři (65+)
190 Kč
Držitelé průkazu ZTP
190 Kč
Děti (6 – 17 let)
70 Kč
Vstupné na okruh: Adamovo stavení
Základní okruh B: Gotický palác
Během prohlídkové trasy Gotickým palácem můžete na vlastní oči spatřit životní styl nejvyšších purkrabí, sudí a hejtmanů Českého království, pánů z Hradce. Zvláštní význam zde má Rytířský sál s unikátními středověkými malbami a vysoce cenná umělecká díla jako Jindřichohradecká Madona a Pieta z Lodhéřova, která jsou vystavena v klenotnici. Prohlídka končí návštěvou pozdně gotické Černé kuchyně, jedné z nejlépe dochovaných středověkých hradních kuchyní.
Prohlídka rovněž zahrnuje výstavu archeologických nálezů z 80. let 20. století. Můžete si také prohlédnout reprezentativní Královský sál a hradební kapli sv. Ducha, která prošla středověkými a barokními úpravami dle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky.
Období
Dny
Hodiny
1. 7. – 1. 9.
út – ne
10:00 – 16:15
2. 9. – 30. 9.
so – ne
10:00 – 12:00, 13:00 – 16:00
Návštěvní doba okruhu: Gotický palác
Kategorie návštěvníků
Cena vstupného
Dospělí (25 – 64 let)
140 Kč
Mládež (18 – 24 let)
110 Kč
Senioři (65+)
110 Kč
Držitelé průkazu ZTP
110 Kč
Děti (6 – 17 let)
40 Kč
Vstupné na okruh: Gotický palác
Černá věž + Černá kuchyně
Černá věž, kterou můžete navštívit samostatně bez průvodce, není dominantou jindřichohradeckého hradu a zámku, významně však přispívá k jeho impozantnímu vzhledu. Navíc nabízí panoramatický a malebný výhled na celé město a jeho široké okolí.
Černá věž sloužila také jako vězení. Mezi nejznámější z tamních vězňů patří kněz Martin Houska nebo Zikmund z Vartenberka, který zde v roce 1438 dokonce umřel hlady.
Nově je prohlídka Černé věže spojena také s návštěvou více než pět set let staré Černé kuchyně, která byla při původním vstupu do věže v provozu do 90. let 15. století.
Období
Dny
Hodiny
1. 7. – 1. 9.
po – ne
10:00 – 17:00
2. 9. – 30. 9.
so – ne
10:00 – 12:00, 13:00 – 16:00
Návštěvní doba Černé věže a Černé kuchyně
Kategorie návštěvníků
Cena vstupného
Dospělí (25 – 64 let)
80 Kč
Mládež (18 – 24 let)
60 Kč
Senioři (65+)
60 Kč
Držitelé průkazu ZTP
60 Kč
Děti (6 – 17 let)
20 Kč
Vstupné do Černé věže a Černé kuchyně
Dětské prohlídky
Prohlídková trasa určená rodičům s dětmi, která trvá 30 minut, prochází částí III. okruhu a zaměřuje se na příběh malého hraběte Karla Evžena Černína. Díky jeho deníkům, které si psal od devíti let, můžete na vlastní oči spatřit každodenní zábavy, záliby, starosti a povinnosti malého šlechtice. Prohlídka vás také zavede do více než pět set let staré a dodnes funkční Černé kuchyně, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací o vaření, stolování i zámeckých kuchařích a kuchtících z doby renesanční.
V historických sálech druhého patra Adamova stavení můžete na vlastní oči spatřit bohatou sbírku předmětů, které dokumentují diplomatické a umělecké dědictví posledních majitelů jindřichohradeckého zámku: rodu Černínů. Prohlídka zahrnuje cenné obrazy, které zdobily pražský Černínský palác, a důležité historické předměty jako vyznamenání a uniformy, které patřily Evženu Černínovi, jednomu z posledních majitelů zámku.
Loutky výtvarnice Stanislavy Stuchlé představují okouzlující svět miniaturních postav a detailně provedených interiérů. Vystaveny můžete spatřit loutky tančící charleston, siláka troubícího na trumpetu, ožívající mořskou pannu, cirkusové obludárium a dokonale vybavenou ložnici hraběnky Černínové. Tyto loutky, vyrobené ze dřeva, kůže, starého textilu, drátů, krajek a pštrosího peří, jsou nyní vystaveny ve stálé expozici na jindřichohradeckém zámku a jsou součástí této prohlídkové trasy.
Období
Dny
Hodiny
16. 7. – 31. 8.
út – ne
10:00 – 16:00
Návštěvní doba zámeckého muzea a „Kabinetů Stuchlé“
Kategorie návštěvníků
Cena vstupného
Dospělí (25 – 64 let)
100 Kč
Mládež (18 – 24 let)
80 Kč
Senioři (65+)
80 Kč
Držitelé průkazu ZTP
80 Kč
Děti (6 – 17 let)
30 Kč
Vstupné do zámeckého muzea a „Kabinetů Stuchlé“
Výběrový okruh
Výběrová 50minutová prohlídka vás provede interiéry pozdně gotickými až vrcholně renesančními. Začíná v Černé kuchyni, pokračuje reprezentativními pokoji stavitelů zámku z konce 16. století a končí v hudebním pavilonu Rondelu.
Období
Dny
Hodiny
1. 10. – 31. 10.
út – pá
11:00 – 12:00, 13:00 – 15:00
1. 10. – 31. 10.
so – ne
10:00 – 12:00, 13:00 – 15:15
Návštěvní doba Výběrového okruhu
Kategorie návštěvníků
Cena vstupného
Dospělí (25 – 64 let)
220 Kč
Mládež (18 – 24 let)
180 Kč
Senioři (65+)
180 Kč
Držitelé průkazu ZTP
180 Kč
Děti (6 – 17 let)
70 Kč
Vstupné na Výběrový okruh
Tip na další výlet
Ve vzdálenosti zhruba 20 km od Jindřichova Hradce se nachází další významný zámek – Červená Lhota. Tu můžete znát z mnoha pohádek, z nichž nejznámější je jednoznačně Zlatovláska, která se na tomto červeném zámku natáčela již v roce 1973.
Zámek Hluboká nad Vltavou patří k nejnavštěvovanějším a nejobdivovanějším památkám v celé České republice. Díky pohádkovému vzhledu, bohaté historii a nádherným interiérům právem bývá označován za nejkrásnější zámek v zemi. Ať už sem míříte za kulturou, architekturou nebo odpočinkem, vsadím se, že vás Hluboká okouzlí. Historie zámku Hluboká: Od královského…
Letošní adventní trhy v jihočeském Jindřichově Hradci začínají na Masarykovo náměstí již 20. listopadu, na druhém náměstí, tedy náměstí Míru pak o týden později, konkrétně 25. listopadu. Kromě nasátí té pravé vánoční atmosféry, zahřátí se teplým punčem a svezení se na vyhlídkovém kole však nic jiného od těchto trhů nečekejte.
Představte si malebný zámek s červenou fasádou, který se zrcadlí na hladině klidného rybníka. To je Červená Lhota, pohádkový klenot jižních Čech. Tento zámek je jedním z nejromantičtějších míst v České republice a není divu, že se stal oblíbeným…
Představte si náměstí plné světel, vůní a vánoční radosti. České Budějovice se každou zimu promění v místo, kde na vás dýchne ta pravá adventní atmosféra. Kluziště kolem Samsonovy kašny, vánoční strom zářící na celé náměstí, desítky stánků s ručně vyráběnými dekoracemi a vůně svařeného vína – a to je jen malá ochutnávka…
Zima na Lipně? To je jako stvořená pohádka. Představte si zamrzlé jezero, perfektní svah na lyžování a horkou čokoládu na závěr dne. Ať už jste milovníci zimních sportů, nebo si jen chcete užít klidnou procházku zasněženou krajinou, Lipno je místo, kde si každý najde to svoje. …