Olšina, naučná stezka na Šumavě nedaleko Českého Krumlova
Naučná stezka Olšina vás provede šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Celá trasa vede kolem stejnojmenného rybníka Olšina, jehož historie sahá až do 15. století. Vzhledem k charakteru území bylo na stavbu stezky použito maximální množství přírodních materiálů a to takovým způsobem, aby byl zachován vodní režim v okolí bez narušení.
Na okruh, který je dlouhý 7 322 metrů, se dostaneme z vícero míst poblíž dopravní infrastruktury. Nejlepší je však začít u Návštěvnického střediska Olšina, kde získáte veškeré potřebné informace a kde si zároveň můžete prohlédnout výstavu ptactva a okolí Olšiny. Před infocentrem si navíc můžete zadarmo zaparkovat auto a občerstvit se v přilehlé restauraci.
Naučná stezka
Jakmile budete připraveni, vydejte se na cestu alejí okolo dětského tábora do mokřadů, která představuje první část naučné stezky a jmenuje se Obec a pastviny.
Druhá část stezky se nazývá Vlhká Lada a začíná na konci aleje, kde zahnete doprava a po louce se dostanete k dřevěné lávce, která vede přes území jednoho z přítoků Olšiny.
Jakmile projdete zarostlé břehy rybníka, dostanete se do třetí části zvané Mokrý les. Jedná se o přilehlý les, kde se střídají suchá a mokrá místa, která hravě překročíte díky dřevěnému chodníku. Po cestě si můžete odpočinout na dvou vyhlídkách směřujících k rybníku.
Ve čtvrté části s názvem Mokřad překročíme několik potůčků a následně se dostaneme k vyhlídce do rašelinišť. Po cestě se nachází budka „pro ptáky“, ve které si můžete odpočinout a vychutnávat si pohled na okolní přírodu, nebo třeba rozhledna dobrodruhů.
Dalším lesem začíná pátá část stezky Suchý les. Cesta hustým lesem a lužními loukami končí u rybářské chaty, kde se vydáte doleva na stávající lesní cestu, podle které se jmenuje 6. část stezky Lesní cesta. Přejdete vlakový přejezd a po pár minutách chůze se ocitnete nad polem u silnice, odkud si můžete vychutnat nádherný výhled (nejen) skrze panoramatické kukátko.
Odtud pak scházíte po poli zpět směrem k hrázi a železničnímu přejezdu. Tato část se nazývá Louky a pastviny. Jakmile přejdete vlakový přejezd, ocitnete se na silnici se sníženou rychlostí. Hráz rybníka, poslední část trasy, zahrnuje rybářskou baštu, hrázní domek a suchý přepad rybníka. Pastvinami mírně do kopce pak dojdete k nástupnímu bodu zpět u návštěvnického střediska.
Rybářská bašta Olšina
Rybářská bašta byla postavena v 15. století a byla součástí majetku cisterciánského kláštera Zlatá Koruna. V roce 2008 prošla budova citlivou rekonstrukcí a o rok později zde byla otevřena expozice. Ta je zaměřená na rybník Olšina, rybářství, zaniklá řemesla a v neposlední řadě na faunu a flóru Boleticka. Otevírací doba je omezená jen na červenec a srpen a mimo pondělí se sem můžete přijít podívat každý den od 8:30 do 15:30. Vstup do bašty je zdarma.