Srdcem italských Dolomit: ALTA VIA 1 – 6. a 7. den
6. den v Dolomitech Předposlední den, jsme po ranní siestě a kávičce vyrazili vstříc převážně lesnatému terénu. Uvědomovali… ...
Vila Edvarda Beneše a jeho manželky Hany Benešové se nachází v Sezimově Ústí na soutoku Kozského potoka a řeky Lužnice, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Dům manželů Benešových byl postaven v letech 1930 a 1931 podle architekta Petra Kropáčka ve stylu jihofrancouzské architektury.
Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2009 byla vila na přání Hany Benešové otevřena veřejnosti. V rámci prohlídky, která je zdarma, se návštěvníci podívají nejen do interiérů s dobovým nábytkem a starožitnostmi, ale také do přilehlé zahrady vycházející z anglické krajinářské tradice z 30. let 20. století. Nakonec je prohlídka zakončena u hrobky dr. Edvarda Beneše a jeho choti. Hrobka, kterou navrhl Pavel Janák, byla postavena uprostřed malého návrší zvaného Kazatelna, kde v minulosti kázal mistr Jan Hus.
Návštěvnická sezóna vily probíhá pouze v měsících červen, září a říjen a to každou sobotu a neděli (pátky jsou vyhrazeny pro vzdělávací programy pro základní a střední školy). Pro rezervaci komentované prohlídky, které se najednou může zúčastnit maximálně 10 lidí, navštivte oficiální rezervační systém. Prohlídky trvají zhruba 45 minut a probíhají v českém jazyce (pro zahraniční zájemce je k dispozici brožura s anglickým překladem výkladu průvodce)
Památník Edvarda Beneše byl vybudován Husitským muzeem v Táboře a poprvé otevřen v roce 2005. Expozice nabízí tématicky členěné vitríny s vystaveným uměleckým nábytkem a souvisejícími předměty, které pocházejí z odkazu Hany Benešové. Součástí památníku jsou také informační tabule, které mapují život bývalého prezidenta Beneše a jeho ženy v různých životních etapách. Expozice navíc nabízí originální filmový program. Na velkoplošné projekci mohou návštěvníci zhlédnout až devět dokumentárních filmů, které zobrazují například společenské působení dr. Edvarda Beneše, život v sezimoústecké vile nebo představují archeologické výzkumy v Sezimově Ústí.
Vstup do velice zajímavé expozice, která je otevřena především během letních měsíců, je zdarma. Pro aktuální otevírací dobu navštivte oficiální webové stránky.
Pro další tipy, co dělat v Táboře, si přečtěte následující článek.
6. den v Dolomitech Předposlední den, jsme po ranní siestě a kávičce vyrazili vstříc převážně lesnatému terénu. Uvědomovali… ...
Během 4. dne nás neustálý déšť a vyčerpání donutily změnit plány. Místo dalšího pochodu jsme se museli… ...
Noc byla neklidná – občasné šramoty kolem stanů mě sice probouzely, ale únava byla silnější než zvědavost. ...
Po 1. dnu kde jsme při 1. výstupu prověřili naši fyzičku… ...
Sedm dní, pět nocí, jeden velký příběh. Putování legendární trasou Alta Via 1, která vede… ...
Plánujete výlet do zahraničí a řešíte, co všechno si sbalit? Pokud plánujete využívat elektroniku – od nabíječek na… ...