Srdcem italských Dolomit: ALTA VIA 1 – 6. a 7. den
6. den v Dolomitech Předposlední den, jsme po ranní siestě a kávičce vyrazili vstříc převážně lesnatému terénu. Uvědomovali… ...
Kleť, nejvyšší hora Blanského lesa, je vzdálená 6 km od Českého Krumlova a je tak součástí Šumavského podhůří. V tomto článku bych vám ráda představila některé trasy, kterými se můžete dostat na vrchol, a zároveň bych chtěla shrnout, co vás zde čeká a kde se můžete občerstvit a případně i ubytovat.
Na Kleť vede mnoho značených cest. Jedna z nejznámějších začíná na placeném parkovišti v Holubově a vede přímo pod lanovkou. Cesta je poměrně náročná, ale zato pouze kilometr a půl dlouhá. Další (o pár kilometrů delší) trasy vedou ze stejného parkoviště, tentokrát však po upravených asfaltových cestách, které jsou mnohem příjemnější a vhodné také pro kočárky a kola.
V poslední době je také velice oblíbené sjíždění Kleti na koloběžkách. Ty si můžete zapůjčit na vrcholu pod rozhlednou a užít si tak dobrodružnou jízdu s převýšením až 630 metrů. Půjčenou koloběžku pak jednoduše vrátíte na již zmíněném parkovišti pod lanovkou, anebo na dalších 2 cílových místech. Pro více informací o cenách a provozní době přikládám odkaz.
Další možností je cesta z Českého Krumlova. Kousek za autobusovým nádražím se nachází dvě malá parkoviště. Jedno se jmenuje Nový Dvůr a druhé Granátník. Odtud se můžete vydat po zelené (4,2 km), anebo modré (4,3 km) trase. My jsme se vydali po zelené, která vede chvíli po asfaltové cestě, chvíli po štěrku a chvíli po prudce stoupající lesní cestě. Samotné stoupání bylo celkem náročné, ale na druhou stranu jsme na této trase potkali pouze 2 další páry a zbytek cesty jsme už šli úplně sami. Právě proto je tato trasa má nejoblíbenější.
Pokud byste se nechtěli drápat na vrchol pěšky a raději se svezli lanovkou, zde přikládám odkaz na oficiální stránky s aktuálním ceníkem a jízdním řádem. Lanovka je dlouhá 1792 metrů a lze na ni umístit kolo, na kterém pak můžete sjet zpět dolů k parkovišti.
Na vrcholu hory Kleť nechal v roce 1825 kníže Josef Schwarzenberg postavit kamennou věž o výšce 18 metrů. Podle svého zakladatele se pak rozhledně začalo říkat Josefova věž. Tato věž však nebyla zpočátku zpřístupněna veřejnosti. To se změnilo až v 2. polovině 19. století a i vy ji dnes můžete navštívit za 50 korun.
V roce 1925 byla vedle rozhledny postavena horská chata, kde se nachází restaurace, ve které se můžete občerstvit po náročném výšlapu. Pro zájemce je zde také možnost přespání v pensionu nebo hostelu. Zajímavostí je, že roubená Tereziina chata je chráněná jako kulturní památka.
Pod vrcholem hory Kleť se ve výšce 1068 m n. m nachází Observatoř Kleť, nejvýše položená hvězdárna v Čechách. Hvězdárna, která je zřizována Jihočeským krajem, je známá především výzkumem blízkozemních a neznámých planetek. Každý prázdninový den můžete tuto hvězdárnu navštívit a seznámit se s výzkumným programem, za dobrého počasí pozorovat Slunce a prohlédnout si výstavu astronomických fotografií. Prohlídky s průvodcem probíhají jednou za hodinu od 10:30 do 15:30 a vstupné stojí pro děti 50 a pro dospělé 70 korun.
6. den v Dolomitech Předposlední den, jsme po ranní siestě a kávičce vyrazili vstříc převážně lesnatému terénu. Uvědomovali… ...
Během 4. dne nás neustálý déšť a vyčerpání donutily změnit plány. Místo dalšího pochodu jsme se museli… ...
Noc byla neklidná – občasné šramoty kolem stanů mě sice probouzely, ale únava byla silnější než zvědavost. ...
Po 1. dnu kde jsme při 1. výstupu prověřili naši fyzičku… ...
Sedm dní, pět nocí, jeden velký příběh. Putování legendární trasou Alta Via 1, která vede… ...
Plánujete výlet do zahraničí a řešíte, co všechno si sbalit? Pokud plánujete využívat elektroniku – od nabíječek na… ...