Pravidla pro létání s drony od 2022 a vše o registraci

Pravidla pro létání s drony od 2022 a vše o registraci

V Evropské unii se od 31. prosince 2020 změnila pravidla pro létání s drony. Tyto změny se týkají všech, jak hobby uživatelů, tak i profesionálů. Co si musíte zařídit? Kde a jak si udělat online test? Jaké předpisy pro vás platí? Všechno, co potřebujete vědět o nových pravidlech pro létání s dronem se dozvíte v tomto článku.

Kde a jak registrovat dron

V jednoduchosti se musejí registrovat všichni, jejichž drony mají kameru nebo hmotnost dronů přesáhne 250 a více gramů. Vše zařídíte na stránkách Úřadu pro civilní letectví, kde se registrujete jako provozovatel bezpilotního systému a jako pilot (může to být jedna a ta samá osoba). Pokud se registrujete jako pilot, musíte absolvovat školení a závěrečný test.  

Registrace je zdarma a to od samotné registrace dronu, školení až po závěřečný test. Vše probíhá online a celý registrační proces se dá zvládnout během jednoho dne včetně studia. Po úspěšné registraci je nutné označit dron registračním číslem (něco jako SPZ pro drony). Buďto formou nálepky, nebo můžete identifikační číslo na dron napsat třeba fixou.

Jak registrovat dron

1. Navštivte stránku dron.caa.cz

Na hlavní stránce se vám zobrazí rozcestník

  • Registrace provozovatele bezpilotního systému
  • Registrace a online test bezpilotního systému (Profil pilota)

2. Registrace provozovatele bezpilotního systému

Začnete registrací provozovatele bezpilotního systému. Pro registraci je nutné přihlášení pomocí e-identity. Po úspěšném vyplnění všech údajů dostanete poznávací značku pro drony.

3. Registrace pilota a online test (profil pilota)

Nejprve se budete muset přihlásit přes naší e-identitu. Poté následuje vyplnění testu, u kterého je nutné mít správně 30 otázek ze 40.

Test úspěšně složíte a dostanete identifikační číslo pilota dronu a doklad o absolování testu. 🥳

Při neúspěšném složení testu se nic neděje, online test můžete vyplnit jednoduše znovu. 😊

Jak vypadá online test

Test se skládá ze 40 otázek, které jsou jednotné pro celou EU, a trvá 60 minut. Minimální úspěšnost je 75%, tedy alespoň 30 správných odpovědí. V případě, že se vám test nepodaří, můžete ho jednoduše opakovat. Na test se doporučuji připravit a nastudovat materiály, které jsou k dispozici zde.

Osobně jsem čerpal z tohoto dokumentu a test jsem absolvoval úspěšně hned napoprvé.

Kategorie Open pro drony

Do kategorie Open spadají všichni majitelé běžných dronů, jedná se o běžné dostupné drony (RYZE Tello, DJI Mavic, DJI Phantom…). Pro tyto drony je potřeba mít v roce 2021 registraci. Jedinou výjimkou jsou drony, které spadají do třídy C0, pro jejichž provoz není nutná registrace.

Pokud dron splňuje všechny níže uvedené podmínky, není nutné dron registrovat:

  • Maximální hmotnost dronu nepřesahuje 250 g,
  • Nebo dron při dopadu není schopný vyvinout vyšší kinetickou energii než 80 joulů (dopadová energie),
  • Dron není vybaven kamerou či jiným zařízením schopným zachytit osobní údaje (v případě hračky lze na dronu mít kameru).

Pokud dron nesplňuje výše uvedené podmínky, je nutné registrovat se na Úřadu pro civilní letectví, a jestliže jste také pilotem, musíte splnit online test.

Třídy (podkategorie) kategorie Open

Kategorie Open se dělí ještě na třídy, které jsou dvojího typu. Třída typu A specifikují provozní omezení, třídy typu C se zaměřují na fyzické vlastnosti dronů!

KategorieTřída
A1
Urbanistické (zabydlené) oblasti
Ne nad davy lidí
Mimo urbanistické oblasti
C0
C1
A2
Urbanistické oblasti při udržování nejméně 30 m od lidí
Mimo urbanistické oblasti
C2
A3
Mimo urbanistické oblasti
C2
C3
C4

Odvození kategorie

Nově vyráběné drony musí mít z výroby štítek, na kterém je uvedena podkategorie dronu. U dronů, které byly vyrobeny před platností nové legislativy (31. 12. 2020), budete muset podkategorii odvodit. Jak na to?

  • Drony do 500 gramů spadají do kategorie A1
  • Drony od 500 gramů do 2 kg spadají do kategorie A2 nebo A3
  • Drony nad 2 kg spadají do kategorie A3

Toto platí do 1. 1. 2023, po tomto datu všechny drony do 250 g spadnou do kategorie A1 a všechny drony nad 250 g do kategorie A3

Drony - Podkategorie dronu
Zdroj: https://letejtezodpovedne.cz/

Základní pravidla „otevřené“ kategorie (Open)

  1. Při výběru drona mnohé z nás láká létání na velkou vzdálenost, ale v Evropské unii můžete s drony létat v otevřené kategorii (Open) jen na dohled očí (bez jakýchkoliv vizuálních pomůcek, kromě brýlí a čoček). Vždy tedy musíte na drona vidět.
  2. Mimo zóny letišť a další specifikované oblasti můžete létat maximálně 120 m nad zemí.
  3. Nesmíte létat v blízkosti budov a osob (bez jejich souhlasu). Důvodem je zejména bezpečnost, ale také ochrana soukromí.
  4. Je zakázáno létat v bezletovýchzónách (viz Geo-zóny):
    • Okolí letišť
    • Vojenských základen
    • Elektráren
    • Některé památky
    • Center měst a národních parků

Hezky zpracovaná infografika je zde se základními pravidly pro létání s drony.

Drony - Pravidla pro létání s dronem
Zdroj: https://letejtezodpovedne.cz/

Další doporučené články

Chorvatsko

Objevte Primošten: Od historických památek po zajímavé tipy na vyhlídky

Vítejte v Primoštenu, malebném městečku na chorvatském pobřeží, které se pyšní svou jedinečnou polohou na dvou poloostrovech. Kolem těchto poloostrovů vás provede promenáda Lungomare, která vám nabídne úchvatné výhledy na město, okolní moře a ostrovy, včetně největšího s názvem Maslinovik. Kromě svých působivých výhledů a křišťálově čistého moře je Primošten také domovem největšího památníku Panny […]

Rakousko Příroda

Lammerklamm – soutěska na řece Lammer nedaleko Salzburgu

Pouhých 40 minut jízdy autem od rakouského města Salzburg se nachází okouzlující soutěska Lammerklamm. V těsné blízkosti je také malebné městečko Abtenau nebo vodopád Aubachfall. Soutěska Lammerklamm Tato soutěska vznikla pravděpodobně již před mnoha tisíci lety v době tání ledovců. Je tak skutečně impozantním příkladem erozní síly vody. Skutečné využití však našla takto vzniklá soutěska […]

Česko Hrady a zámky

Zřícenina hradu Pořešín

Nad levým břehem Malše ve výšce 525 m n. m. se přibližně 4 km od města Kaplice tyčí zřícenina hradu Pořešín. Tato zřícenina je již od roku 1963 chráněna jako kulturní památka ČR a zároveň je součástí tzv. Zemské cesty.  Ještě na začátku milénia byste však tuto zříceninu hledali jen velmi obtížně. Za její dnešní […]

Cestování autem

Navigace v mobilu při cestě na letní dovolenou

Při cestě na letní dovolenou spoustu lidí volí telefon jako GPS, ale na trhu je spoustu aplikací. Jakou si teda zvolit? A jak telefon při cestě nezničit při používání navigace? Nejlepší GPS navigace do mobilu Google Maps – mapy od společnosti Google. Nejrozšířenější navigace jak pro Android, tak i pro iOS zařízení. Za mě se […]

Rakousko Lyžování

Lyžování v zimním středisku Hochficht

Hochficht je oblíbeným místem pro lyžaře a snowboardisty v srdci Českého lesa. S několika sjezdovkami a vleky se zde nachází ideální terén pro lyžaře všech úrovní. Sjezdovky Když se vydáte na lyže na Hochficht, můžete si vybrat ze širokého spektra sjezdovek. Pro začátečníky je tu široká modrá sjezdovka, která je ideální pro seznámení se s […]