Plánujete jet na dovolenou autem? Jak připravit auto před dlouhou cestou

Plánujete jet na dovolenou autem? Jak připravit auto před dlouhou cestou

Cesta autem k moři může být skvělým zážitkem, ale musíte být náležitě připraveni. Přečtěte si v následujícím článku, co všechno je potřeba zkontrolovat, ověřit či vyměnit před samotnou cestou, aby vás nic nezaskočilo a nezkazilo vaši dovolenou.

1. Povinná výbava na cestu do zahraničí

Začněte tím, že si zkontrolujete a připravíte povinnou výbavu vozidla pro rok 2021.

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta (nejlépe pro každého člena posádky)
  • Rezervní pojistky a žárovky (od každého kusu jedna)
  • Náhradní kolo (rezerva), případně opravná sada a kompresor (neplatí pro sjednané asistenční služby)
  • Nářadí na výměnu pneumatiky (hever [zvedák], klíč)

2. Potřebné doklady na dovolenou autem

Jako jednu z nejdůležitějších věcí před samotným odjezdem je nutné zkontrolovat – doklady. Řidičský průkaz je povinností, pro cestování v Evropě není nutné mít mezinárodní verzi řidičského průkazu. Další povinné doklady jsou technický průkaz a zelená karta.

  • Řidičský průkaz
  • Technický průkaz od vozidla (Osvědčení o registraci vozidla, „malý techničák“)
  • Zelená karta
  • Doklad o povinném ručení (doporučujeme i jednu kopii pro případ havárie)
  • Evropský formulář pro záznam o dopravní nehodě

3. Zkontrolujte stav pneumatiky

Kontrola stavu vašich pneumatik je jedna z nejzákladnějších částí přípravy vašeho auta před cestou. Je důležité si uvědomit, že při dlouhé cestě například do Chorvatska nebo Itálie, jsou pneumatiky velmi namáhané sebemenší defekt by mohl znamenat nemalé komplikace na cestě.

Kontrolu byste měli provádět při nezahřátých kolech pro nezkreslený výsledek. Nezapomeňte také zkontrolovat rezervu.

Na závěr zkontrolujte a případně utáhněte šrouby a matice u všech kol.

Dezén

Základním ukazatelem stavu vašich pneumatiky je hloubka dezénu. Ve většině zemí zákon zakazuje jízdu na letních pneumatikách, kde je dezén menší než 1.6 mm a na zimních pneumatikách, kdy pneumatiky mají dezén menší jak 4 mm. Doporučujeme však jízdu pouze na méně opotřebených pneumatikách, vzorek menší jak 4 mm zvyšuje riziko aquaplaningu. A jak ho změřit? Pneumatiky se mohou opotřebovávat nerovnoměrně, a je tak potřeba měřit na různých místech a z nich vypočítat průměrnou hodnotu.

Tlak vzduchu v pneumatikách

Velmi důležitou částí kontroly je zkontrolovat tlak v pneumatikách. Informace o hodnotách tlaku v pneumatikách byste měli nalézt v návodu od auta, případě na nálepce, která by měla být umístěna uvnitř auta (sloupek dveří u řidiče, vnitřní strana krytu palivové nádrže, pojistková skřínka). Tlak v pneumatikách vám velmi ovlivní jízdní vlastnosti, celkovou bezpečnost, výkon, spotřebu paliva a životnost. Při plně zatíženém autě by hodnota tlaku měla být vyšší až o 10-15 %. Přesnou hodnotu byste měli najít na štítku nebo v příručce.   

Čtěte také:  Tipy na levné cestování (nejen) do zahraničí

Zimní pneumatiky v létě

Na dlouhou cestu také nedoporučujeme mít zimní pneumatiky v létě. Mají jinou směs a při vyšší teplotě měknou (mohou se dokonce přehrát a prasknout), což může vést ke smyku při vyšší rychlosti na dálnici. Nehledě na to, že se v létě zimní pneumatiky mnohem rychleji opotřebují a mají vyšší valivý odpor a tím pádem i vyšší spotřebu paliva, což se může projevit na nákladech na cestu. V jednoduchosti se auto začne chovat hůře a nepředvídatelně – nebrzdí, nezatáčí a kvůli většímu odporu budete mít větší spotřebu.

4. Kontrola kapalin

Před samotnou cestou je nutné zkontrolovat i několik základních kapalin – vodu do ostřikovačů, motorový olej a stav chladicí kapaliny.  Podle potřeby je pak nutné je doplnit nebo vyměnit.

To poznáte podle několika znaků, mezi nejčastější patří ztmavnutí/zakalení kapaliny, změna barvy anebo pevné částice (hrudky) v kapalině. Doporučujeme také tyto kapaliny přibalit na cestu. Při náročné cestě může být spotřeba oleje vyšší, než na jakou jste zvyklí (až 1 litr na 1000 km).

Pozornost si taky zaslouží chladicí systém. V případě nesprávného fungování je velmi snadné, aby se při stání v koloně auto přehřálo.

5. Ověřte funkčnost klimatizace

Vždycky je dobré ověřit, zda klimatizace funguje tak jak má. Během dlouhé jízdy v horkém dni je nefunkční (případně špatně fungující) klimatizace velký problém, vysokou teplotou ve vozidle se snižuje vaše pohodlí a roste vaše reakční doba.

Je tedy potřeba klimatizaci zkontrolovat, vyčistit pomocí speciálních přípravků a případně i doplnit chladivo, pokud klimatizace nechladí. Případně můžete také vyměnit filtr a dezinfikovat celou klimatizační soustavu. Zbavíte se tak zápachu, který se někdy může objevit po zimě.

6. Nové stěrače

Pokud máte pocit, že stěrače už neplní svoji funkci jako na začátku, kupte nové. Čistá okna a bezproblémový výhled jsou základní prvky bezpečnosti a pohodlí. Při průjezdu vyšších nadmořských výšek vás může potkat silný déšť nebo krupobití. Můžeme také doporučit tekuté stěrače, které při jízdě na dálnici fungují perfektně. 🙂

7. Aktualizujte GPS

Před samotným vycestováním si najděte chvilku času a stáhněte si nejnovější mapy do své GPS. Návod, jak aktualizovat svou GPS najdete vždy v manuálu nebo na stránce výrobce, většinou to není nic složitého a je to během pár desítek minut hotové.

Čtěte také:  Praktické rady při cestě do německého Berlína

Ze své vlastní zkušenosti mohu doporučit mobilní aplikace Waze a Google Mapy. Tyto aplikace dokážou v reálném čase zprostředkovávat informace ohledně vaši cesty. Díky tomu získáte přehled o kolonách, nehodách a dokonce i o policejních hlídkách. Musíte mít ale po celou dobu cesty zapnutá mobilní data a nejlépe také Bluetooth (zvyšuje přesnost v tunelech). V případě používání Google Map si můžete stáhnout offline mapu, která přijde vhod při výpadku signálu. Tyto aplikace jsou jak pro Android, tak i pro iOS.

8. Co se vám v autě rozhodně neztratí

Motorový olejDlouhá cesta a horké počasí může způsobit, že vaše auto může spořádat více oleje, než je zvykem. Motor může spotřebovat až jeden litr oleje na tisíc kilometrů.
Destilovaná vodaDestilovanou vodu můžete použít do chladiče a do ostřikovačů. Pokud byste vodu nevyužili k servisu auta, může se hodit pro osobní hygienu, ale rozhodně ji nedoporučujeme pít.
Základní nářadíUrčitě si do auta přibalte základní nářadí a svítilnu. Nejlépe nějakou univerzální sadu, kterou můžete vozit neustále v autě.
Náhradní stěračeDlouhou cestou nebo nepříznivým počasím se může stát, že se vám rozbije stěrač. Je tedy dobré mít náhradní hned po ruce.
Co by se ještě mohlo hoditJe dobré také uvažovat nad méně důležitými věcmi, které mohou ale přijít vhod. Hasicí přístroj, tažné lano, startovací kabely…

Další doporučené články

Jak najít a koupit levné letenky

Chcete létat po Evropě za pár korun? A ušetřit několik tisíc korun za letenky? Připravili jsme si pro vás několik tipů, díky kterým zvládnete jednoduše sehnat levné letenky a cestovat za pár korun. První letenky, pak ubytování Pokud chcete koupit letenky za co nejlepší cenu, platí jednoduché pravidlo. Nejprve koupit letenky a až pak ubytování. […]

Povinná výbava auta do Rakouska a základní informace pro řidiče

Pokud máte v plánu prozkoumat kouzlo rakouských horských cest a objevovat je na vlastní pěst, je klíčové důkladně se seznámit s předpisy, které se týkají povinné výbavy vašeho vozidla. Proto jsme pro vás vytvořili tohoto komplexního průvodce povinnou výbavou vozidla v Rakousku. Bez ohledu na to, zda se chystáte vyrazit během zimního období nebo během […]

Cestovatelské tipy

Co je VPN a jak se bezpečně připojit k veřejným WiFi sítím

Proč potřebujete VPN při svých cestách? Jak funguje VPN a co to přesně je? Pokud chcete při cestování používat internet v soukromí a bezpečně, bez virtuální privátní sítě se neobejdete. Jak v jednoduchosti funguje VPN VPN, neboli virtuální soukromá síť, mezi vámi a VPN serverem vytvoří šifrované spojení, díky kterému vás dokáže ochránit před špehováním […]

Revolut – platební karta na cestovaní

V dnešní době je placení kartou v zahraničí samozřejmostí, ale velké množství lidí má stále obavy. Na co si dát pozor při placení kartou na dovolené? Jak se vyvarovat skrytým poplatkům a nesmyslným kurzům a zároveň mít stále přehled u sebe? Revolut Revolut nabízí skvělé funkce, které oceníte nejen při cestování a v České republice […]

Jak se dostat do Berlína?

Berlín, město v srdci Evropy, má se zbytkem světa vynikající letecké i železniční spojení. Na berlínském letišti přistávají pravidelné evropské linky i lety ze Severní Ameriky, Středního východu a jihovýchodní Asie. Také železniční trať nabízí perfektní spojení s jinými evropskými městy a vede až do centra Berlína. Nejlevněji se pak lze dostat do hlavního německého […]